ТР Вице-премьеры – икътисад министры Мидхәт Шаһиәхмәтов илкүләм проект буенча Татарстан казанышлары турында сөйләде

2024 елның 12 феврале, дүшәмбе

Түбән Кама «Татарстан – казанышлар республикасы» автобус марафоны маршрутында илкүләм проектларны гамәлгә ашыруны исәпкә алып, республика казанышлары турында сөйләүче тагын бер нокта булды. Түбән Кама музыка көллияте бинасында Татарстан Республикасы премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы икътисад министры Мидхәт Шаһиәхмәтов, РФ Дәүләт Думасы депутаты Айдар Метшин, Түбән Кама районы башлыгы Рамил Муллин катнашында панель дискуссия узды.

ТР икътисад министры Мидхәт Шаһиәхмәтов 2019 елда РФ Президенты Владимир Путин инициативасы белән илкүләм проектлар эшли башлады. Татарстанда хәзер 13 юнәлеш буенча эш алып барыла. 2023 елда илкүләм проектлар һәм республика программалары кысаларында 126 млрд.сумга 4 меңнән артык социаль әһәмиятле объект төзелгән һәм яңартылган.

Мидхәт Шаһиәхмәтов 2024 елга илкүләм проектларны гамәлгә ашыру буенча планнар турында белдерде, алар гражданнарның гомуми иминлеген үстерүгә һәм Татарстан икътисадының тотрыклы үсешенә ярдәм итәчәк.

«Илкүләм проектларның төп максаты – гражданнарыбызның тормыш сыйфатын һәм иминлеген яхшырту», – дип ассызыклады министр.

Барлык чакыруларга карамастан, узган елда республика икътисады уңай нәтиҗәләргә иреште. Республиканың тулаем төбәк продукты 103,6% үсеш темпы белән 4 трлн.сумнан артып китте, инвестицияләр 108% темпы белән 1 трлн.сумнан артып китте.

2023 елда КУЭ үсешенең барлык төп күрсәткечләре буенча уңай динамика күзәтелә. КУЭ субъектлары саны 4 процентка артып, 172,5 мең берәмлектән артып киткән (7,1 мең берәмлеккә үсеш).

Фикер алышуда район активы вәкилләре, предприятиеләр, оешмалар җитәкчеләре, эшкуарлар, җирле үзидарә депутатлары катнашты.