Мидхәт Шаһиәхмәтов зыян күргән эшкуарлар өчен республиканың беренчел ярдәм чаралары комплексы турында сөйләде

2023 елның 8 декабре, җомга

Кичә Чаллы шәһәре мэриясендә «Гараж-500» арендаторлары белән очрашу узды, анда Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы икътисад министры Мидхәт Шаһиәхмәтов зыян күргән эшкуарлар ярдәм итүнең беренче чираттагы республика комплексы турында сөйләде. Эшкуарларга һәм үзмәшгульләргә ташламалы микрозаймнар биреләчәк, ә кредитлар рефинансланачак.

«Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Нургали улы Миңнеханов әлеге вакыйганың нәтиҗәләрен киметү һәм эшкуарлык эшчәнлеген тизрәк торгызу буенча кирәкле карарлар һәм чаралар эшләү, шулай ук зыян күргән эшкуарларга адреслы ярдәм күрсәтү буенча тиешле йөкләмәләр бирде. Безнең төп бурыч – зыян күргән бизнесны оператив торгызу өчен шартлар тудыру. Нәкъ менә шушы максат белән без бүген сезнең белән җыелдык», – дип хәбәр итте министр очрашуда.

Мәсәлән, кече һәм урта бизнес субъектлары өчен Эшкуарлыкка ярдәм фондының махсус ташламалы микрозайы эшләнгән («Торгызу» продукты), аның кысаларында кече һәм урта бизнес субъектлары Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы карамагындагы Эшкуарлыкка ярдәм фондыннан 36 айга кадәрле срокка 1% ставка белән 5 млн сумга кадәр ярдәм ала ала. Үзмәшгульләр шундый ук шартлар буенча процентлар буенча 500 мең сум ала алачак. 150 мең сумга кадәр акча бернинди дә тәэмин итүсез биреләчәк. Ташламалы микрозаймнар кулланылырга мөмкин, шул исәптән эшкуарлык максатларына алынган кредитларны рефинанслау өчен дә.

Агымдагы шартларда зыян күргән бизнеста залог белән тәэмин итү проблемалары булу сәбәпле, республиканың Гарантия фонды тарафыннан адреслы ярдәм күрсәтү кысаларында микрозаймнар буенча махсус поручительлек программалары гамәлгә ашырылачак.

Булган бурычлар белән эшләү индивидуаль алып барылачак. Коммерция һәм куллану кредитлары, ипотекасы булган кешеләр өчен банклар кредит каникулларын бирә ала. Шулай ук салымны кичектерү буенча да эш алып барылачак.

Исегезгә төшерәбез, Чаллыда автобазарда чыккан янгын нәтиҗәсендә 89 кешенең бизнесы зыян күргән, алар арасында шәхси эшкуарлар, үзмәшгульләр, шулай ук шәхси эшкуар яки үзмәшгуль буларак теркәлмичә эшчәнлек алып барган гражданнар да бар.

Шулай ук эшкуарларга уңайлы булсын һәм бизнеска комплекслы консультация ярдәме күрсәтү өчен Эшкуарлыкка ярдәм фондының 8 (843) 524-90-90 кайнар линиясе һәм Гарантия фондының 8 (903) 061-40-18 кайнар линиясе эшли.

Белгечләр барлык гамәлдәге ярдәм чаралары һәм аларны алу шартлары турында җентекләп сөйләячәкләр.

Моннан тыш, зыян күргән эшкуарларга уңайлы булсын өчен Чаллы шәһәрендә Эшкуарлыкка ярдәм фондының төбәк вәкилләре тарафыннан көндезге кабул итү оештырылачак, алар Чаллы Сәүдә-сәнәгать палатасы бинасында урнашачак.

Төбәк вәкилләре шәхси рәвештә эшкуарларга микрозаймга гаризалар бирү өчен документлар рәсмиләштерергә ярдәм итәчәк.