ВЭБ.РФ төркеме Татарстанның 1,4 млрд сумга якын IT-проектларын хуплады

2024 елның 26 гыйнвары, җомга

Россия мәгълүмат технологияләрен үстерү фонды (РФРИТ ВЭБ.РФ төркеменә керә) Татарстанның 14 IT-проектын 1,4 млрд сумнан артык суммага финанслады. Проектларның гомуми бәясе 2,5 млрд сум тәшкил итә. Бу Казанда «Бәшир Рәмиев исемендәге ИТ-парк» технопаркында республиканың технология компанияләре белән стратегик сессия барышында билгеле булды ВЭБ.РФ үсеш институтлары һәм Стратегик инициативалар агентлыгы (АСИ) бизнес-миссиясе кысаларында  уза.

Үсеш институтлары Россиядә бизнес-миссияләр сериясен үткәрә. Аларның төп максаты – икътисад торышын һәм төбәктәге тормыш сыйфатын яхшыртуга юнәлдерелгән проектларны масштаблау. Татарстанда чара 25-26 гыйнварда уза. Халык «Яңа заман өчен көчле идеяләр» форумына заявка биргән эшләрне һәм региональ брендларны — СҮА, Росконгресс фонды һәм ВЭБ.РФ «Үзебезнекеләрне бел» конкурсында катнашучыларны тәкъдим итәчәк.

Татарстанның IT-технологияләр өлкәсендәге алты проекты инде уңышлы эшли һәм шәһәр икътисадын үстерү буенча бурычларны хәл итә, тагын сигезе гамәлгә ашыру стадиясендә, шул исәптән эре сәнәгать предприятиеләрендә дә.  2019 елдан  РФРИТ 183 компаниягә 28,8 млрд сумнан артык гомуми суммага, шул исәптән 22 аеруча әһәмиятле проектка 17 млрд сумнан артык суммага ярдәм итте.

Республиканың цифрлы экосистемасын үстерү федераль үсеш институтлары белән тыгыз координациядә тормышка ашырыла, шуның аркасында Татарстан Фонд тарафыннан хупланган ИТ-проектлар саны һәм грант финанслау күләме буенча 1 урынны били.

«Бүгенге көндә Татарстанда 14 ИТ-проект үсешкә грантлар алды, кече һәм урта бизнесны цифрлаштыру буенча РФРИТ программасыннан 6,5 меңнән артык кеше файдаланды, 4 компания фонд ярдәме белән үз продуктларын онлайн-пропагандалау чыгымнарын 2,5 млн сумга компенсацияләде.  Төбәктә цифрлы чишелешләр эшләтеп җибәрү өчен зур потенциалы булган бик көчле ИТ-берләшмә бар. Безнең бурыч – республикада гамәлгә ашырылган проектларны масштаблаштыру һәм аларны чит ил базарларына чыгаруны тәэмин итү. Без тармак өчен мөмкин кадәр киң ярдәм чаралары тәкъдим итәбез. Бу Россия ИТ-чишелешләрен эшләү, камилләштерү һәм кертү буенча грант финанслары гына түгел. Без экспорт амбицияләре булган ИТ-компанияләргә «Цифрлы атташе» хезмәте ярдәмендә конкурентлыкка сәләтле Россия продуктларын дустанә базарларга чыгарырга ярдәм итәбез. Төбәктә КУЭ цифрлаштыру программасы уңышлы гамәлгә ашырылган. Бизнес-миссия кысаларында без Татарстанның уңышлы тәҗрибәсен масштаблаштырырга телибез», – диде РФТИТ генераль директоры Александр Павлов.

Татарстан Республикасы IT өлкәсендә лидер. Төбәк проектларының берсе идеядән халыкара дәрәҗәгә кадәр үскән – бу Россиянең гаджет АТОМ электромобиле, ул автомобиль төзелешенең заманча казанышларын һәм мәгълүмати технологияләр өлкәсендәге алдынгы эшләнмәләрне берләштерә. 2023 елның көзенә электромобиль платформасының серияле версиясенең 13 данәсе булдырылган, сынаулар бу елның уртасына кадәр узачак. Бүген җитештерүче компания тестларга керешкән – бу конструктив, җитештерү һәм дизайн чишелешләре җыелмасы, алар берничә электрокар моделе булдыруга исәпләнгән. Электр машинасы конвейердан 2025 елда төшәчәк.

«Үсеш институтларыннан ярдәм кирәк. Без хәзер «Сколково» резидентлары, без — ИТ-парк резидентлары, без шулай ук «Россия–Кытай хокукара комиссиясе»нә керәбез. Безнең төп максат – илебез базарында эшләтеп җибәрү һәм халыкара базарга чыгу», — дип белдерде «Кама» АҖ дәүләт хакимияте органнары белән хезмәттәшлек буенча директоры Анатолий Кияшко.

Региональ миссиянең икенче көнендә, 26 гыйнварда, Игорь Шувалов «КАМАЗ» ГАҖ фәнни-техник үзәгендә һәм сынау полигонында булачак, Чаллыдагы «Мастер» Кама индустриаль паркының 6 нчы чираты эшләренең барышын караячак. Аннары Татарстан Рәисе белән киңәшмәдә катнашачак һәм Казан вертолет заводында булачак.

Шулай ук ул ВЭБ.РФ ярдәме белән төзелгән күп профильле «Перспектива» лицеен караячак һәм анда республиканың югары сыйныф укучылары, студентлары һәм мәктәп һәм югары уку йортларының яшь укытучылары белән очрашачак, алар белән Россия икътисадый үсешенең иң актуаль мәсьәләләре турында фикер алышачак.

Элегрәк бизнес-миссияләр Калининград һәм Липецк өлкәләрендә, шулай ук Бөек Новгородта уздырылган.