Янгында зыян күргән Чаллы эшкуарлары ярдәм ала

2023 елның 11 декабре, дүшәмбе

Республиканың беренче чираттагы ярдәм чаралары комплексыннан Чаллыдан Гараж-500 бинасында чыккан янгыннан зыян күргән эшкуарлар инде файдалана алалар.

Ял көннәрендә оператив штабта зур команда эшләде – бу ТР Эшкуарлыкка ярдәм фонды директоры Айдар Салихов, Чаллы Башкарма комитеты җитәкчесе урынбасары Наталия Кропотова, ТР Гарантия фонды директоры Рөстәм Мөхәммәтшин, шәһәрнең салым инспекциясе хезмәткәрләре.

Эшкуарларга һәм үзмәшгульләргә ташламалы финанс продуктлары, шул исәптән гамәлдәге кредитларны рефинанслау өчен дә, бирелә.

Мәсәлән, бизнес өчен Эшкуарлыкка ярдәм фондының «Восстановление» махсус ташламалы микрозайм продукты эшләнгән, аның кысаларында янгыннан зыян күргән бизнес 36 айга кадәр срокка 5 млн сумга кадәр 1% ставка белән ярдәм ала ала. Үзмәшгульләр шундый ук шартлар буенча процентлар буенча 500 мең сумга кадәр ала алачак. 150 мең сумга кадәр акча бернинди дә тәэмин итүсез биреләчәк.

Ташламалы микрозаймнар эшкуарлык максатларына алынган кредитларны рефинанслауга юнәлдерелергә мөмкин.

Бүген, 11 декабрьдә, Чаллыдан җәмәгать туклануы хезмәтләре белән шөгыльләнүче үзмәшгуль хатын-кыз ярдәмнән файдаланды. Ул еллык 1 процент белән 400 мең сум күләмендә ярдәм алды.

Исегезгә төшерәбез, Чаллыда автобазарда чыккан янгын нәтиҗәсендә 89 кешенең бизнесы зыян күрде, алар арасында шәхси эшкуарлар, үзмәшгульләр, шулай ук шәхси эшкуар яки үзмәшгуль буларак теркәлмичә эшчәнлек алып барган гражданнар да бар.

Эшкуарларга ярдәм итү өчен Чаллыда оперштаб локальләштерелде, шәһәрнең Сәүдә-сәнәгать палатасы бинасында урнашкан «Минем бизнес» үзәгенең төбәк вәкилләрен кабул итү оештырылды. Төбәк вәкилләре шәхси рәвештә эшкуарларга микрозаймга гаризалар бирү өчен документлар рәсмиләштерергә ярдәм итәчәк, аңлату эшләрен алып барачак.

Комплекслы консультацияне шулай ук «Минем бизнес» үзәгенең кайнар линия номерлары 8 (843) 524-90-90 һәм Гарантия фондының 8 (903) 061-40-18 телефон номеры буенча да алырга мөмкин. Белгечләр барлык гамәлдәге ярдәм чаралары һәм аларны алу шартлары турында җентекләп сөйләячәкләр.