Татарстанда быел эшкуарлар саны быел 3% арткан

2023 елның 23 ноябре, пәнҗешәмбе

Татарстанда 170,4 мең кече һәм урта эшкуарлык субъекты исәпләнә, – дип хәбәр итте «Кече һәм урта эшкуарлык» илкүләм проектын гамәлгә ашыруга багышлап, «Татар-информ» МА узган матбугат конференциясендә чыгыш ясаганда Татарстан Республикасы икътисад министрының беренче урынбасары – Эшкуарлыкны үстерү департаменты директоры Наталья Кондратова.

Ел башына үсеш темпы 3% яки 5,5 мең берәмлек тәшкил итә. КУЭ өлкәсендә эшләүчеләр саны 827,3 мең кеше тәшкил итә, бу төбәк икътисадында эшләүчеләрнең 40% артыгын тәшкил итә.

«Бүген Татарстан Республикасында кече һәм урта бизнесны үстерү өчен шартлар тудырыла, чөнки әлеге тармак республика икътисадына зур өлеш кертә һәм яңа эш урыннары булдыра. Эшкуарларга бизнесны үстерү өчен финанс һәм финанс булмаган федераль һәм республика ярдәм чаралары комплексыннан файдаланырга кирәк», – дип ассызыклады Наталья Кондратова.

Бизнеска ярдәм итү чаралары комплексына ташламалы кредитлар һәм субсидияләр рәвешендә федераль финанс ярдәм чаралары, шулай ук ташламалы микрозаймнар, поручительстволар, җиһазлар һәм махсус техника лизингы, яшь һәм социаль эшкуарларга грант ярдәме, сәнәгать парклары резидентлары өчен субсидияләр һәм салым преференцияләре, шул исәптән урнаштыру өчен лаеклы инфраструктура рәвешендә республика чаралары керә, республика сәнәгать парклары территориясендә җитештерүләр, шулай ук күргәзмә-ярминкә чаралары формасында финанс булмаган ярдәм чараларының киң комплексы, маркетплейска чыгуда ярдәм итү, акселерация программалары һәм башкалар каралган.

Бүгенге көндә барлык бу ярдәм программаларын гамәлгә ашыру кече һәм урта бизнеска 60,3 млрд.сумга, шул исәптән федераль программалар буенча 52,8 млрд.сумга, республика программалары буенча 7,5 млрд.сумга ярдәм итәргә мөмкинлек бирде.

Эшкуарлар һәрвакыт «Минем бизнес» үзәгенең кайнар линиясенә мөрәҗәгать итә алалар, анда барлык сорауларга квалификацияле җаваплар алачаклар, актуаль ярдәм чаралары турында беләчәкләр.