«Татарстан-2030» стратегиясе проекты фикер алышу өчен әзер

2015 елның 15 гыйнвары, пәнҗешәмбе
2030 елга кадәр Татарстан Республикасын социаль-икътисадый үстерү стратегиясен эшләүнең икенче этабы тәмамланды. Бүген бу хакта Мәскәүдә Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов белән очрашуда Санкт-Петербург дәүләт университетының ирекле сәнгатьләр һәм фәннәр факультеты деканы Алексей Кудрин хәбәр итте. Очрашуда шулай ук Татарстан Республикасы Президентының икътисадый мәсьәләләр буенча ярдәмчесе Айрат Хәйруллин, Татарстан икътисад министры Артем Здунов, Леонтьев үзәге каршындагы стратегик планлаштыру буенча ресурс үзәге директоры Борис Жихаревич катнашты. Татарстан Республикасы Президентына «Татарстан-2030» стратегиясе проектының ике этабы нәтиҗәсен тәкъдим иттеләр.

Алексей Кудрин билгеләп үткәнчә, стратегияне эшләү барышында аңа күп кенә кызыклы идеяләр кертелгән. «Хәзер стратегиянең хуҗасы алмашына. Элек ул – консультантлар эше иде, хәзер инде бу республика эше булачак», - дип ассызыклады А.Кудрин.

Хәзер стратегия проектын киң җәмәгатьчелек фикер алышуына чыгарырга кирәк, аннары республика законы форматында кабул итәргә.

Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов мондый масштаблы хезмәтләре өчен проектны эшләүчеләргә рәхмәт белдерде. «Кайбер урыннарын төзәтеп җибәрергә, чаралар программасын җентекләп чагылдырырга һәм Дәүләт Советына кертергә кирәк, - диде Р.Миңнеханов. Дәүләт Советы комитетлары, безнең белән бергә, аның «юл картасын» эшләсеннәр һәм башка мәсьәләләрне әзерләсеннәр».

Ул шулай ук «Татарстан-2030» стратегиясе проектын министрлыкларның һәм ведомстволарның йомгак коллегияләрендә һәм муниципалитетлар сессияләрендә карап фикер алышырга кушты. Татарстан Республикасы Президенты проектны эшләүчеләрне республиканың төп муниципалитетлары сессияләрендә стратегияне шәхсән тәкъдир итәргә чакырды.