Икътисад министрлыгы дәүләт хезмәткәрләре өчен контроль-күзәтчелек эшчәнлеге буенча укулар үткәрде

2024 елның 23 июле, сишәмбе

22.07.2024 көнне Казан (Идел буе) федераль университетының Дәүләт һәм муниципаль идарә югары мәктәбендә (КФУ) Татарстан Республикасы төбәк һәм муниципаль хезмәткәрләре өчен «Контроль (күзәтчелек) эшчәнлеге» квалификация күтәрү программасы үткәрелде.

Программа ачылышында Татарстан Республикасы икътисад министры урынбасары Гөлназ Исмәгыйлова чыгыш ясады. Министр урынбасары республика Икътисад министрлыгының теләсә нинди административ киртәләрне киметүне контрольдә тоту органнары белән берлектә эшләве һәм республика предприятиеләре өчен максималь уңай шартлар тудыруы турында хәбәр итте.

Әлеге укытуда спикер сыйфатында Россия Икътисадый үсеш министрлыгының лицензияләү, контроль-күзәтчелек эшчәнлеге,  аккредитация һәм үзкөйләнеш өлкәсендә дәүләт сәясәте департаменты директоры урынбасары Игорь Судец катнашты.

Үзенең докладында И.В.Судец контроль (күзәтчелек) эшчәнлеге өлкәсендә төп закон яңалыклары турында әйтте: Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 2024 елның 18 июлендәге 980 номерлы карары белән ЕРКНМ электрон паспортын тануны беркетү.

Карар нигезендә контроль (күзәтчелек) чарасын үткәрү турында карар  ЕРКНМ электрон паспортын имзалау юлы белән кабул ителә, кәгазь карар инде таләп ителми, – ди Игорь Владимирович. – Шундый ук кисәтү ЕРКНМда тиешле мәгълүматны имзалау һәм бастырып чыгару юлы белән дә игълан ителә. Бер үк вакытта QR-код белән реестрдан өземтәләр булдыру күздә тотыла. Бу документлар әйләнешен оптимальләштерергә һәм документларны рәсмиләштерүгә вакытлыча чыгымнарны киметергә мөмкинлек бирә.

Шулай ук Игорь Владимирович контроль (күзәтчелек) эшчәнлеге, агымдагы һәм киләчәктә җайга салуның гомуми мәсьәләләре турында сөйләде. Дәресләрдә контроль (күзәтчелек) эшчәнлеге процессларын цифрлаштыру, мәгълүмат системалары эшчәнлеге мәсьәләләре: Контроль (күзәтчелек) чараларының бердәм реестры, контроль төрләренең бердәм реестры, «Контроль (күзәтчелек) эшчәнлеген автоматлаштыру буенча типлаштырылган болытлы чишелеш» дәүләт мәгълүмат системасы каралды.

Билгеләп үтәбез, Татарстан Республикасы төбәк һәм муниципаль дәрәҗәдәге инспекторларның квалификацияләрен күтәрү буенча өйрәтү программалары елына 2 тапкыр уздырыла. Белем бирү программалары кысаларында контроль органнары вәкилләре контроль вәкаләтләрне гамәлгә ашыруның нәтиҗәле системасын формалаштыруга төп алымнарны өйрәнәләр, хуҗалык субъектларына административ йөкләнешне киметергә мөмкинлек бирә торган инструментлар белән танышалар һәм эш тәҗрибәсе белән уртаклашалар.