Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы республика башкарма хакимияте органнары өчен йогынтыны җайга салуны бәяләү буенча онлайн-семинар үткәрде

2024 елның 6 июне, пәнҗешәмбе

2024 елның 06 июнендә Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы «Республика норматив хокукый актлары проектларының җайга салу йогынтысын бәяләү: максатлар һәм бурычлар, үткәрү тәртибе, иң яхшы практика мисаллары» темасына онлайн-укыту семинары үткәрде.

Семинарны Татарстан Республикасы икътисад министры урынбасары Гөлназ Исмәгыйлова ачты. Сәламләү сүзендә билгеләп үткәнчә, җайга салу йогынтысын бәяләү институты (ОРВ) икътисадый эшчәнлекне җайга салучы хокукый нормаларны кертү, үзгәртү һәм бетерү процессларына системалы рәвештә якын килергә һәм, нәтиҗәдә, дәүләт кабул иткән карарларның сыйфатын, алдан әйтеп була торганлыгын һәм нигезлелеген шактый арттырырга мөмкинлек бирә.

Онлайн-семинарда Татарстан Республикасы Экология һәм табигать ресурслары министрлыгы, Татарстан Республикасының Биологик ресурслар буенча дәүләт комитеты, ТР Дәүләт төзелеш күзәтчелеге инспекциясе, ТР Дәүләт торак инспекциясе вәкилләре катнашты.

Чара барышында җайга салу йогынтысын бәяләүне уздыру максатлары һәм бурычлары каралды, процедураны уздыру тәртибе өйрәнелде, региональ дәрәҗәдә җайга салу йогынтысын бәяләүне уздыруның иң яхшы практикалары мисаллары каралды.

Катнашучыларга шулай ук ОРВ үткәрүнең сыйфатын арттыру буенча төп бурычлар да җиткерелде: бизнес-берләшмә вәкилләрен җәлеп итеп, ачык консультацияләр үткәрү, аларга кертелгән көйләү нәтиҗәсендә барлыкка килгән эшкуарлык берләшмәсе чыгымнарын һәм альтернатив көйләү ысулларын тасвирлауны кертеп, җыелма хисапларны тиешенчә тутыру.

Бу – агымдагы елда Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы башлап җибәргән онлайн-семинарлар сериясеннән республика башкарма хакимият органнары өчен беренче онлайн-укыту семинары. Онлайн-семинарларны үткәрү максаты – республика башкарма хакимият органнары белгечләре тарафыннан җайга салу йогынтысын бәяләү өлкәсендә белем алу һәм тирәнәйтү, җайга салу йогынтысын бәяләүнең алдынгы тәҗрибәсен кертү, шулай ук бизнес һәм хакимиятнең үзара хезмәттәшлеге коралы буларак җайга салу йогынтысын бәяләүне куллануның нәтиҗәлелеген арттыру.