Икътисад министрлыгында интеллектуаль милекне үстерү мәсьәләләре буенча стратегик сессия булды

2024 елның 31 мае, җомга

2024 елның 30 маенда Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгында Татарстан Республикасында интеллектуаль милекне үстерү мәсьәләләре буенча стратегик сессия булды. Оештыручылар булып Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы һәм «Татарстан Республикасының фәнни-техник мәгълүмат үзәге» ДАУ тора.

Стратегик сессиядә катнашучылар белән фикер алышу кысаларында Россия Президенты Владимир Путинның май указларын һәм Татарстан Республикасында социаль-икътисадый тотрыклылыкны тәэмин итү буенча оператив штаб утырышларын гамәлгә ашыру кысаларында Татарстан Республикасында акыл мөлкәте өлкәсен үстерү мәсьәләләре буенча тәкъдимнәр тәкъдим ителде, шулай ук киңәйтелгән форматта өстәмә катнашучыларны чакырып, Татарстан Республикасында интеллектуаль милекне үстерү мәсьәләләре буенча алдагы стратегик сессияләр турындагы тәкъдим каралды.

«Татарстан Республикасының фәнни-техник мәгълүмат үзәге» ДАУ директоры Арсен Савва Татарстан Республикасында акыл мөлкәте өлкәсендәге вәзгыять анализы белән чыгыш ясады. Илнең технологик суверенитетына ирешү шартларында, тикшеренүләрне һәм эшләнмәләрне коммерцияләштерү мәсьәләсе иң мөһим мәсьәләләрнең берсе булып тора. Стратегик сессиянең бурычы республика инновация эшчәнлеге субъектларының патент активлыгы түбән булу сәбәпләрен билгеләү булды.