Җирле тәэмин итүчеләрнең продукциясен алга сөрү белән идарә итү системасында эшкуарларның кереме 81 млрд.сум тәшкил итә

2024 елның 31 мае, җомга

Эшкуарлар Республика Маркетинг Үзәге (РМҮ) ресурсларында 2024 елның 5 аенда 81 млрд.сум акча эшләгән, бу узган елның шул ук чорына караганда 20 млрд.сумга күбрәк.

Сатучылар саны узган ел дәрәҗәсендә калып, 2,8 мең тәшкил итә.

РМҮ бизнеска товар җитештерүчеләр арасындагы кооперацион элемтәләрне анализлау нигезендә эре предприятиеләр өчен, шул исәптән импортны алмаштыручы продукцияне китерүдә катнашырга мөмкинлек бирә. Моның өчен РМҮ базасында импортны алмаштыру үзәге булдырылган, ул республика предприятиеләренә элек сәүдә мөнәсәбәтләре туктатылган илләрдән сатып алынган продукцияне алыштырырга мөмкинлек бирә. Барлыгы каталогка импортны алмаштыручы продукциянең 282 меңнән артык номенклатурасы кертелгән.

Импортны алмаштыручы продукция каталогларын тутыру, шулай ук эшкуарларны РМҮ ресурсларына җәлеп итү буенча эш дәвам итә.

Быел РМҮ алга таба үстерү өчен Татарстан Республикасының ресурслар белән тәэмин итүче оешмалары тәкъдимнәре хисабына заказларны арттыру, шулай ук РМҮ республиканың яңа КУЭ вәкилләрен сату күнекмәләренә бушлай өйрәтүне дәвам итү планлаштырыла.

Исегезгә төшерәбез, РМҮ  «Татарстан Республикасында җитештерелә торган продукция базарларына продукцияне алга этәрү белән идарә итү системасы» буларак Рәис Рөстәм Миңнеханов кушуы буенча республикадан иң күп тәэмин итүчеләрне электрон сатып алуларга җәлеп итү максатында булдырылды. Төбәкнең электрон сәүдә мәйданчыклары белән ТР Дәүләт заказы агентлыгы (АГЗРТ) идарә итә.

РМҮ сатып алу модуле Россия электрон сәүдә системасы базасында төзелгән, гомуми домен Zakazrf.ru. Ул ФЗ-44 буенча бюджет сатып алуларының федераль мәйданчыкларын, ФЗ-223 буенча коммерция сатуларын, милек һәм хокукларны сату мәйданчыгын, bp.Zakazrf.ru «Биржа мәйданчыгы»н берләштерә.

223-ФЗ кысаларында сатып алулар турында сөйләсәк, заказчы оешмалар тарафыннан быел РМҮ мәйданчыгында эшкуарлык эшчәнлеге субъектлары өчен конкурентлык ысулы белән 8,6 меңнән артык сатып алу урнаштырылган, бу 2023 елда шул ук чорда бастырылган сатып алулар саныннан ике тапкыр артык – 3,7 мең сатып алу.