Мидхәт Шаһиәхмәтов 2024 елда «Россия – Ислам дөньясы: KazanForum» XV халыкара икътисадый форумына әзерлек турында сөйләде

2024 елның 2 мае, пәнҗешәмбе

2 майда Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетында Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы икътисад министры Мидхәт Шаһиәхмәтов катнашында брифинг узды, аның кысаларында министр быел форумда катнашучыларны нәрсә көтүе турында сөйләде.

Конференциядә форум кысаларында узачак чаралар билгеләнде. Алар арасында: Россия Үзәк банкының панель сессиясе; РФ Хөкүмәте каршындагы партнерлык финанслары буенча эксперимент үткәрү буенча экспертлар советы утырышы; партнерлык финансларына багышланган сессияләр; ТР стендында партнерлык финанслары буенча компанияләр презентациясе.

Панель сессиясе кысаларында Россиядә партнерлык финанслары буенча экспериментның беренче бәяләмәләре, нәтиҗәләре, шулай ук аны үткәрү барышында алынган яңа тәҗрибә турында фикер алышу планлаштырыла. Сессиянең модераторы – Россия Банкы рәисе урынбасары Алексей Гузнов.

Экспертлар советы утырышында экспериментны гамәлгә ашыру һәм үткәрү буенча федераль планны гамәлгә ашыру барышы турында фикер алышачаклар. Советның төп бурычы – эксперимент механизмын камилләштерү буенча тәкъдимнәр формалаштыруда фикер алышу һәм карарлар кабул итү. Моннан тыш, экспертлар советы эксперимент үткәрүнең нәтиҗәлелеге критерийларын билгеләү буенча тәкъдимнәр эшли.

KazanForumда партнерлык финансларына багышланган аерым сессияләр һәм ислам оешмаларының бухгалтерлык хисабы һәм аудиты оешмаларыннан (AAOIFI) курслар узачак. Шулай ук форум кысаларында ике дискуссия үткәреләчәк: «Ислам финансларында финанс технологияләре: заманча алымнар һәм перспективалар» һәм «Ислам необанкы: дөнья практикасы».

II павильонда партнерлык финансларына багышланган Татарстан Республикасы стенды эшләячәк. Стендта партнерлык банкингы базарына чыккан һәм партнерлык (ислам) продуктларын сатучы республиканың алты финанс һәм кредит оешмасы тәкъдим ителәчәк.

III павильонда ТР Дәүләт заказы агентлыгы стенды урнаштырылачак, анда ислам финанслары нормаларына туры килгән эшкуарлар өчен электрон сәүдә мәйданчыгы тәкъдим ителәчәк.

Шулай ук форумда Ислам мәгълүмат порталы тәкъдим ителәчәк, анда базарда катнашучыларның мәгълүмати-укыту материаллары һәм финанс тәкъдимнәре бар, продуктларны рәсмиләштерүгә гариза калдыру мөмкинлеге бар.

«Республикада кабул ителгән чаралар планын исәпкә алып, партнерлык финанслары буенча экспериментны гамәлгә ашыру буенча системалы эш алып барыла. Бүгенге көндә 18 оешма РФ Үзәк банкы экспериментында катнашучылар реестрына кертелгән, шуларның 14е республикада эшчәнлек алып бара. Безнең базарда катнашучылар бәяләвенчә, агымдагы елның тиешле чоры күрсәткечләре эксперимент үткәрелгәнче булган күләмнән артык», – дип билгеләп үтте Мидхәт Шаһиәхмәтов.