Kazan Digital Week - 2023 чарасында бизнесның Кытай базарына чыгуы һәм интеллектуаль милекне теркәү процессын гадиләштерү мәсьәләләре каралды

2023 елның 22 сентябре, җомга

Бүген Kazan Digital Week-2023 чарасында Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы, интеллектуаль милекне яклауда хезмәттәшлек буенча Россия-Кытай эшче төркеме һәм «Татарстан фәнни-техник мәгълүмат үзәге» ТР ДУП тарафыннан оештырылган «Кытай: эшкуарлар өчен яңа базарлар» бизнес-сессиясе узды. Сессиядә Россия эшкуарлары өчен, шул исәптән Кытай өчен дә, яңа базарлар турында фикер алыштылар.

Кереш сүз белән Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы карамагындагы Татарстан ФТМҮ җитәкчесе Арсен Савва чыгыш ясады. Ул билгеләп үткәнчә, бүгенге халыкара вәзгыять яңа базарларга юнәлдерелгән Россия бизнесының актив үсешенә этәргеч бирә. Интеллектуаль милек, фәнни-технологик үсеш факторы буларак, Россия продукциясенең эчке һәм тышкы базарларда өстенлекләрен яулау һәм саклау өчен мөһим корал булып кала.

Ул шулай ук Роспатент белгечләренең Кытайда товар билгеләрен саклау һәм яклау буенча белешмәлек эшләве турында да хәбәр итте. Бу ике илнең дә мәгълүмат җитмәү белән бәйле бизнес чыгымнарын киметергә ярдәм итәчәк.

Роспатент һәм Сәнәгать милке федераль институты белән берлектә, Татарстан ФТМҮ автоматлаштырылган Татпатент мәгълүмати-аналитик платформасын үстерә, 2023 елда әлеге системаны модернизацияләү һәм Роспатентның төп сервислары белән интеграцияләү каралган.

Федераль сәнәгать милке институты директоры Олег Неретин үз чыгышында Кытайның халыкара көн тәртибендә аерым урын алып торуын хәбәр итте. «Безне Кытайның интеллектуаль милек мәсьәләләре буенча дәүләт идарәсе (CNIPA), халыкара мәйданчыкларда, БРИКС форматында хезмәттәшлек белән ныклы ике яклы элемтәләр бәйли», – дип билгеләп үтте спикер.

Кытай Халык Республикасының Татарстан Республикасындагы Генераль консулы Сян Бо интеллектуаль милек өлкәсендә Россия-Кытай хезмәттәшлеге структурасы турында гомуми күзаллау бирде. Ул үзара сәүдә үсешенең мөһимлеген билгеләде һәм бизнеска интеллектуаль милек системасы биргән өстенлекләрдән ничек файдаланырга кирәклеген сөйләде.

Интеллектуаль милек буенча федераль хезмәтнең Халыкара хезмәттәшлек идарәсе башлыгы (Роспатент), интеллектуаль милек хокукларын яклауда хезмәттәшлек буенча Россия-Кытай эшче төркеме рәистәше Глеб Кувырков билгеләп үткәнчә, Кытай һәм Россия интеллектуаль милек хокукларын яклау өлкәсендә тыгыз һәм нәтиҗәле хезмәттәшлекне хуплыйлар. Хөкүмәт башлыкларының даими очрашуларын әзерләү буенча Кытай-Россия комиссиясе кысаларында интеллектуаль милек хокукларын яклауда хезмәттәшлек буенча Кытай-Россия эшче төркеме төзелде, ул быел июль аенда үзенең 14 нче утырышын уздырды.

Шулай ук бизнес-сессиядә Евразия патент ведомствосы вице-президенты Эмил Мәммәдов чыгыш ясады, ул хәбәр иткәнчә, 2023 елның ярты елында Татарстаннан гариза бирүчеләрдән уйлап табуларга 146 Евразия гаризасы алынган. Субъекттан мөрәҗәгать итүчеләргә 101 патент бирелгән, бу күрсәткеч буенча Татарстан Россия төбәкләре арасында топ-10 исемлегенә керә.

Россия Икътисадый үсеш министрлыгының Казахстан Республикасындагы вәкиле Егор Шипицын Кытай һәм Казахстан Республикасында вәкилләрнең эшчәнлеге һәм эшкуарларга ярдәм итү турында мәгълүмат белән чыгыш ясады.

Ахырда экспертлар интеллектуаль милек системасының алга таба үсешенә ышаныч һәм дәүләтләр арасында актив хезмәттәшлеккә өмет белдерделәр.

РФ Президенты Владимир Путин кушуы һәм инициативасы буенча илдә «Цифрлы икътисад» илкүләм проекты гамәлгә ашырыла. «Бүген Россиядә фәнни казанышлар, яңа чорның алгарышлы технологияләрен булдыручы уникаль тикшеренүчеләр бар, аларны практик куллануның беренче тәҗрибәсе тупланган», – дип ышана дәүләт башлыгы.