Татарстанда илкүләм проект буенча йөздән артык мәгариф үзәген төзүгә 179 млн сум акча юнәлдереләчәк

2021 елның 31 мае, дүшәмбе

Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгында хәбәр итүләренчә, «Мәгариф» илкүләм проектына кертелгән «Заманча мәктәп» төбәк проектында авылларда «Үсеш ноктасы» булдыру каралган, аны гамәлгә ашыру өчен Татарстанда 179 млн сум акча юнәлдереләчәк. Проект «Мәгариф» илкүләм проект составына кертелгән. Бүлеп бирелгән акчаларга матди-техник базаны яңарту, заманча югары технологияле җиһазлар сатып алу планлаштырыла, бу авыл мәктәпләрендә уку дәресләренең тәэмин ителү дәрәҗәсен һәм укыту сыйфатын да арттырачак.

Әгәр узган ел, төбәк проектын проектны гамәлгә ашырганда, Үзәкләрне яңарту һәм җиһазландырылу дәрәҗәсен күтәрүдә «Информатика», «Технология» һәм «Тормыш иминлеге нигезләре» кебек дисциплиналарга басып ясалган булса, хәзер табигый-фәнни һәм технологик юнәлештәге «Физика», «Химия», «Биология» мәктәп предметларына ярдәм ителәчәк.

«Үсеш нокталары» гомуми белем бирү мәктәпләре базасында, барыннан да элек, укучыларда табигый фәннәрдә, математикада грамоталылык дәрәҗәсен үстерү, тәнкыйди һәм креатив фикерләүне формалаштыру, технологик юнәлештәге күнекмәләрне камилләштерү максатында төзелә.

2021 елда Үзәкләр блок программалаштыру практикасы өчен җиһазлар, механика һәм робототехника буенча җыелмалар, шулай ук химия, биология һәм физика буенча цифрлы җыелмалар белән җиһазландырылачак – цифрлы лабораторияләр, датчиклар, микроскоплар, микропрепаратлар әзерләү өчен җыелмалар, механика, молекуляр физика, электродинамика һәм оптика буенча тәҗрибәләр өчен кирәкле элементлар комплектлары, өйрәтә торган тәҗрибәләр өчен савыт-саба һәм җиһазлар комплектлары, биология дәресләре өчен демонстрация материаллары коллекцияләре, химик реакцияләр үткәрү өчен җыелмалар, компьютер җиһазлары белән тәэмин ителәчәк.

Исегезгә төшерәбез, 2019 елда «Үсеш нокталары» үзәкләре 97 гомуми белем бирү оешмасында төзелгән иде, 2020 елда – 42.

Гомумән алганда, Татарстан Республикасында «Мәгариф» илкүләм проектын гамәлгә ашыруга 656 млн сум акча юнәлдереләчәк.

ТР Икътисад министрлыгы матбугат хезмәте