Татарстанның Питрәч районы Россиядә иң яхшы авыл территориясен үстерү стратегиясен төзегән

2019 елның 25 ноябре, дүшәмбе

Питрәч районы башлыгы Илһам Кашапов, 9 ил – Әзербайҗан, Кыргызстан, Әрмәнстан, Белоруссия, Казахстан, Молдавия, Таҗикстан, Үзбәкстан һәм Россия Федерациясен җыйган, парламентара Бәйсез Дәүләтләр Берлегендә катнашучылар Ассамблеясында Татарстанны тәкъдир итте.

Татарстанның Питрәч районы үрнәгендә авыл территориясен тотрыклы үстерү моделе Россиянең иң яхшы тәҗрибәсе буларак «Авыл территорияләренең тотрыклы үсеше» түгәрәк өстәлендә каралды, аның кысаларында авыл территорияләренең тотрыклы үсеше, канун чыгару аспектлары, авыл яшәү рәвешен популярлаштыру һәм территорияләрне үстерүнең иң яхшы практикалары турында фикер алыштылар.

Бүген Россия авыллары буш тора.  Әмма Питрәч районы халык өчен уңайлы яшәү һәм ял итү шартлары тудырылса, хәлне үзгәртергә мөмкин икәнлеген раслады. Беренче чиратта, хакимият уңайлы һәм арзан торак төзүгә басым ясады. 4 ел эчендә районда 575 мең кв.м. торак файдалануга тапшырылган, нәтиҗәдә, район халкы 11,3 мең кешегә – 43,7 мең кешегә кадәр арткан.

Шул ук вакытта районда социаль инфраструктураны да үстерделәр: ике табиб амбулаториясе, дүрт фельдшер-акушерлык пункты, ике мәдәният йорты, биш бала бакчасы һәм дүрт спорт мәйданчыгы төзелде.

Илһам Кашапов билгеләп үткәнчә, район халыктан җыелган 1 сумга бюджеттан тагын 4 сум акча җәлеп ителә, ә аннары район халкы белән берлектә нәрсә яхшыртырга, төзергә һәм сатып алырга кирәк дигән карар кабул ителә.

«Урбанизация процессын бүген туктатмаска. Бу гомумроссия тенденциясе. Татарстан авыл җирлекләре территорияләрен үстерү механизмнарын булдырды һәм уңышлы рәвештә гамәлгә кертә. Россия Федерациясе дәрәҗәсендә, ел саен уздырыла торган Стратеглар форумында Татарстан тәҗрибәсе чираттагы мәртәбә иң яхшысы дип танылды. Ачык мисал булып Питрәч районы тора, - дип билгеләп үтте Татарстан икътисад министры Фәрит Габделганиев. - Хәзер без тәҗрибәбезне Россиядә генә түгел, БДБ илләрендә дә тиражларга тәкъдим итәбез».

Исегезгә төшерәбез, быел Питрәч муниципаль районы һәм Түбән Кама муниципаль районының Каенлы авыл җирлеге Санкт-Петербург шәһәрендә узган Стратеглар форумы кысаларында муниципаль стратегияләрнең VI конкурсында беренче урыннарны яулады.

Татарстан Республикасының муниципаль стратегияләре дүртенче ел рәттән федераль дәрәҗәдә танылу ала. 2016 елда әлеге конкурста Чистай, Менделеевск районнары һәм Яр Чаллы шәһәре җиңеп чыкты. 2017 елда Чистай муниципаль районының 2020 елга кадәр социаль-икътисадый үсеш стратегиясе Санкт-Петербургта «Россия төбәкләрендә һәм шәһәрләрендә стратегик планлаштыру» XVI гомумроссия форумы кысаларында «Шәһәрләрне үзгәрткән стратегияләр» конкурсында беренче урынны яулады. Шул ук елда Казан шәһәренең 2030 елга кадәр социаль-икътисадый үсеше стратегиясе «Шәһәр стратегияләре — 2017» конкурсында беренче урынны алды, аның финалы Екатеринбургта «Россия шәһәре 2030: мөмкинлекләр чатлары» Гомумроссия Стратегик үсеш форумы кысаларында узды.

2018 елда Түбән Кама һәм Әлмәт районнары «Россия төбәкләрендә һәм шәһәрләрендә стратегик планлаштыру» форумы кысаларында муниципаль стратегияләр конкурсында җиңүче итеп танылды.