80% тан артык татарстанлы түгел подрабатывают: Татарстан фәннәр Академиясе үткәрде социологическое өйрәнү

2019 елның 14 августы, чәршәмбе

Бары тик 19,3% татарстанлы башкардылар, узган елда өстәмә эшкә алдылар табыш натураль кертемнәре. Нәтиҗәләре социологик тикшеренүләр ясады перспективалы икътисадый тикшеренүләр Үзәге, Татарстан Республикасы фәннәр Академиясе. Сораштыруда катнашкан 15 меңнән артык кеше. Шуларның 80,7% респондент билгеләп үттеләр булмау икенчел халыкны эш белән тәэмин итү.

Төп эштән тыш, Югары Ослан, Кама Тамагы районнарында яшәүче һәр өченче кеше натураль керемнәрдән өстәмә табыш алды. Алексеевск, Әтнә, Кайбыч һәм Әтнә, Лаеш, Яңа Чишмә, Сарман һәм Тукай муниципаль районнарында яшәүче һәр бишенче кеше эшкәртте.

Күпчелек эшкәртү 1 айдан 3 айга кадәр (47,2%) барды, һәр бишенчесе – 3тән 6 айга кадәр яки 6 айдан 9 айга кадәр (19,8% һәм 18,2%); халыкның 14,8% ы 9-12 ай дәвамында эшләде. Балтач, Кама Тамагы, Тукай, Ютазы муниципаль районнарында яшәүчеләр 1 айдан 3 айга кадәр өстәмә эшкә ешрак тартыла. Әтнә, Югары Ослан һәм Саба районнарында 3-6 ай дәвамында өстәмә эш белән ешрак шөгыльләнәләр; 6-9 ай дәвамында Буа, Мамадыш һәм Яңа Чишмә районнарында өстәмә рәвештә эшләп киләләр. Иң озын эшләнмә өчен Яшел Үзән, Түбән Кама һәм Балык Бистәсе районнарында яшәүчеләр алына.

Өстәмә керемнең төп керем күләме 10% тан артмаган (41,4%). Сораштырылучыларның өчтән бере-10-25% (29,5%). Әлеге нисбәт төрлечә булган 25тән 50% ка кадәр (респондентларның 15,6%) кешеләр саны әлеге нисбәт 50дән 75% ка кадәр (8,6%) булган кешеләр саныннан ике тапкыр артып киткән.  Сорашып белешүдә катнашучыларның 4,8% ы өстәмә эштән керем төп керемнең 75-100% ын тәшкил итә, дип сөйләде.

«10% ка кадәр» варианты Бөгелмә һәм Тукай районнарында ешрак очрашкан; «10-25%» варианты – Биектау һәм Чирмешән районнарында; «25тән 50% ка кадәр» варианты – Әлмәт һәм Кукмара районнарында, «50дән 75% ка кадәр» һәм «75тән 100% ка кадәр» варианты Түбән Кама районында.

Шулай ук сораштыру кысаларында халыкка эш бирүче һәм хезмәткәр арасындагы заманча мөнәсәбәтләрне бәяләргә тәкъдим ителде: сорашып-белешүдә катнашучыларның 37,9% ы аларны уртача дип атады. Аларны яхшы дип санаучылар өлеше начар дип атаучыларныкыннан ике тапкыр артыграк (14,5% ка 28,7%).

Әйтергә кирәк, гыйнварыннан башлап 2019 елның барлык рәсми подрабатывающие татарстанлылар тиеш сыйфатында теркәлергә самозанятых. Сынау өчен салым режимы кертелгән, Татарстанда, Мәскәүдә, Мәскәү һәм Калуга өлкәләрендә. Хәзерге вакытта самозанятыми республикасында зарегистрировались 26 мең кеше