Татарстанда 23 мең укучы «Мәктәп бизнес-старты» проектында катнашты

2024 елның 25 сентябре, чәршәмбе

2024 елның сентябрендә Татарстан мәктәпләрендә «Мәктәп бизнес-старты» республика программасы буенча укулар яңадан башлана. Яңа уку елында проект 11 меңнән артык баланы үз эченә алачак һәм урта мәктәптә эшкуарлыкны өйрәнүгә нигез салуны дәвам итәчәк.

Исегезгә төшерәбез, Татарстанда өченче ел «Мәктәп бизнесы-старты» масштаблы республика программасы гамәлгә ашырыла. Аны РФ Президенты Владимир Путин башлап җибәргән «Кече һәм урта эшкуарлык» илкүләм проекты кысаларында Татарстан Республикасы Эшкуарлыкка ярдәм фондының «Минем бизнес» үзәге ярдәмендә Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы һәм ТР Мәгариф һәм фән министрлыгы оештыра.

«Мәктәп бизнес-старты» яшьтән үк эшкуарлык күнекмәләрен стимуллаштыруга, шул исәптән укучыларның икътисадый грамоталылыгын үстерүгә юнәлдерелгән, бу лаеклы тормыш сыйфатын тәэмин итү һәм команда-проект эшчәнлегенә чуму юлы белән һөнәри эшчәнлекне аңлырак сайлау мөмкинлеген бирә. Проект 2022 елда Татарстан Рәисе кушуы буенча эшли башлады. Әлеге уку елына планнарны исәпкә алып, проект кысаларында белем бирү чаралары белән республиканың 34 районыннан 34 мең укучы җәлеп ителәчәк», –  дип билгеләде Татарстан Республикасы икътисад министрының беренче урынбасары Наталья Кондратова.

2024 елда проект турыдан-туры 49 мәктәпне колачлаячак. Алар арасында – Казанның 11 мәктәбе (укуны 3 меңнән артык укучы узачак), Чаллы шәһәреннән 10 белем йорты, шулай ук республиканың 17 районыннан 28 мәктәп: Зеленодольск, Питрәч, Кукмара, Буа, Кайбыч, Тәтеш, Чистай, Әлки, Спас, Түбән Кама, Алабуга, Менделеевск, Әлмәт, Минзәлә, Зәй, Сарман һәм Лаеш.

Татарстан Республикасы мәгариф һәм фән министры урынбасары Минзәлия Закирова:

«Бүген балаларыбыз җәмгыятьтә үз һөнәрен таба һәм анда актив үсә белгән кешенең үзгәргән тормыш шартларында уңышлы булачагын аңлый. Республика Рәисе ярдәме белән гамәлгә ашырыла торган «Мәктәп бизнес-старты» проектын без мондый эшне оештыру формаларының берсе һәм иртә һөнәри үзбилгеләнүгә мөмкинлек бирә торган менә дигән старт мәйданчыгы итеп карыйбыз. Проект илнең бердәм мәгариф киңлеген үстерү кысаларында 2023 елның сентябреннән гамәлгә ашырыла торган профориентациянең бердәм моделенең уңышлы өлешенә әверелде. Аның төп аермасы – практикага юнәлтелгән чаралар өлешен арттыру. «Мәктәп бизнес-старты» проекты нәкъ менә шундый.

Дәресләр берничә этапта узачак. Беренчесендә, сентябрь-октябрь айларында, 60 кешелек төркемнәргә бүленгән балалар эшкуар портретын төзиячәк һәм махсус тест узачаклар, шулай ук үз проектларын тәкъдир итәчәкләр (алдан бизнес-план әзерләп һәм PR-кампания эшләп).

Эшлекле уенны уңышлы башкарып чыгачак укучылар проектның киләсе турында эшкуарлык эшчәнлегенең теоретик һәм практик күнекмәләренә тирәнтен өйрәтү узачак. Бу мәктәп компанияләрен төзү буенча өйрәтүче команда семинарлары булачак, алар ахырында катнашучылар эксперт-эшкуарларга үз проектларын тәкъдир итәчәк. Бу сынауны узган укучылар проектның икенче дәрәҗәсенә чыгачак. Яңа ел алдыннан аларны хәйрия мәктәп ярминкәсендә катнашу көтә, ә аннары – бизнес-кейслар чемпионаты.

Мәктәп бизнес-компанияләренең финал слеты 2025 елның язына билгеләнгән. Исегезгә төшерәбез, 2023-2024 елгы сезонда проектта җиңгән өч команданың бүләге Мәскәүгә бару булды, анда алар Технопаркта һәм «Сколково» бизнес-мәктәбендә булдылар.

Татарстан Республикасы Эшкуарлыкка ярдәм фонды генераль директорының беренче урынбасары - «Минем бизнес» үзәге җитәкчесе Линара Борһанова сүзләренчә, Татарстан Республикасы төрле министрлыклар һәм ведомстволар хезмәттәшлек итә торган, һәм чыннан да «Мәктәп бизнес-старты» кебек проектлар туа торган ведомствоара яхшы хезмәттәшлек үрнәге булып тора.

«Мәктәп укучыларын һәм студентларны эшкуарлык эшчәнлегенә җәлеп итү - «Кече һәм урта эшкуарлык һәм шәхси эшкуарлык инициативасына ярдәм» илкүләм проектының төп юнәлешләренең берсе. Закон нигезендә, эшкуарлык эшчәнлеген 14 яшьтән алып барырга мөмкин, ә «Минем бизнес» үзәге яшь эшкуарлар өчен терәк ноктага әверелергә мөмкин, алар анда бизнесны теркәп кенә калмыйча, бизнеска ярдәм итүнең барлык федераль һәм төбәк чараларын да алачак».