Җайга салу йогынтысын бәяләү – фикер алышабыз, эшлибез, кертәбез

2024 елның 11 июле, пәнҗешәмбе

2024 елның 10 июлендә «Деловая Россия» Гомумроссия иҗтимагый оешмасының Татарстан төбәк бүлеге мәйданчыгында эшкуарлар белән «Ачык консультацияләр – бизнес белән хакимиятнең нәтиҗәле диалог нигезе» темасына түгәрәк өстәл узды.

Чарада катнашучыларга сәламләү сүзе белән «Деловая Россия» Гомумроссия иҗтимагый оешмасының Татарстан төбәк бүлеге рәисе Артур Абдулҗанов мөрәҗәгать итте.

Ул чара темасының актуальлеген һәм Россия Федерациясе субъектларында инвестицион климат торышының илкүләм рейтингында республика позициясенә җайлау йогынтысын бәяләү кысаларында эшкуарлык берләшмәсе белән нәтиҗәле хезмәттәшлек төзү мәсьәләсенең йогынтысын билгеләп үтте.

Чарада Татарстан Республикасы икътисад министры урынбасары Гөлназ Исмәгыйлова «Җайга салу йогынтысын бәяләү: фикер алышабыз, эшлибез, кертәбез» презентациясе белән  чыгыш ясады. Ул җыелган кешеләргә җайга салу йогынтысын бәяләү эшкуарлык һәм башка икътисадый эшчәнлек субъектлары өчен артык бурычлар, тыюлар һәм чикләүләр кертүче яисә аларны кертүгә сәбәпче булган нигезләмәләрне, шулай ук Россия Федерациясе субъектлары бюджетларының һәм эшкуарлык һәм башка икътисадый эшчәнлек субъектларының нигезсез чыгымнары барлыкка килүгә сәбәпче булган нигезләмәләрне ачыклау максатында үткәрелүен искәртте.

Министр урынбасары үз чыгышында билгеләп үткәнчә, бүгенге көндә җайга салу йогынтысын бәяләү институты – нормалар төзү процессының аерылгысыз өлеше, ул артык административ басым мәсьәләләрен хәл итәргә генә түгел, ә эшкуарлык эшчәнлеген алып бару проблемаларына системалы рәвештә туры килә һәм шуның белән илнең һәм төбәкләрнең инвестицион һәм эшлекле климатына уңай йогынты ясый.

Түгәрәк өстәл барышында ачык консультацияләр барышында норматив хокукый актны эшләүчегә җибәрелгән эшкуар фикере дәүләт кабул иткән карарларга ничек тәэсир итә ала, җайга салу йогынтысын бәяләү кысаларында эшкуарлык берләшмәсе белән үзара хезмәттәшлек нәтиҗәләре ничек бәяләнә, дигән сораулар тикшерелде.

Ахырда Татарстан Республикасы икътисад министры урынбасары Гөлназ Исмәгыйлова һәм «Деловая Россия» Гомумроссия иҗтимагый оешмасының Татарстан төбәк бүлеге рәисе Артур Абдулҗанов җайга салу йогынтысын бәяләү процедурасын үткәргәндә Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгының һәм «Деловая Россия» Гомумроссия иҗтимагый оешмасының Татарстан төбәк бүлекчәсенең киләчәк хезмәттәшлегенең перспектив юнәлешләре турында фикер алыштылар.