Татарстан – региональ инвестицион стандартны гамәлгә кертү буенча лидер-төбәк

2024 елның 7 июне, җомга

82 төбәк региональ инвестиция стандартына туры килүен раслады. Татарстан Республикасы – лидерлар арасында.

Нәтиҗәләр XXVII Петербург халыкара икътисадый форумында ясалды. Бу туры килүне эшлекле берләшмәләр инде өченче ел рәттән бәяли. Бу регионнарның илкүләм инвестиция җәлеп итү рейтингындагы позициясенә тәэсир итә, аның яртысы диярлек регинвестстандарт күрсәткечләреннән тора.

«Инвестицион җәлеп итүнең илкүләм рейтингы мөһим, чөнки ул губернаторларга иң яхшы практикалар нигезендә инвесторлар белән системалы эш төзергә мөмкинлек бирә. Икенче яктан, бизнесның бәясе бар, ул инвестрейтинг төзү барышында да, региональ инвестиция стандартын кертүне бәяләү барышында да кире элемтәне тәэмин итә. Һәм бу кире элемтә ярдәмендә инвестиция сәясәтен даими рәвештә төзекләндерү бара», - дип хәбәр итте икътисадый үсеш министры Максим Решетников.

Эшлекле Россия Рәисе Алексей Репик узган бәяләү белән чагыштырганда, күп кенә төбәкләр хаталар өстендә эш алып барган һәм хәзер лидерлар арасында. Алар арасында Тамбов, Курск, Амур һәм Мурманск өлкәләре бар. 2023 елда Калуга, Липецк өлкәләре, Мәскәү, Түбән Новгород, Мәскәү өлкәләре, Пермь крае, Башкортстан һәм Татарстан Республикалары, Сахалин өлкәсе лидер-төбәкләр булды.

Төбәкләр региональ инвестиция стандартын кертү буенча эшкә иртәрәк керешкән саен, алар шулкадәр зур нәтиҗәләргә ирешә алдылар. Без моны стандартны кертү дулкыннарына туры килгән интеграль илкүләм рейтинг индексы үсеше буенча күрәбез, дип билгеләп үтте Светлана Чупшева, «Стратегик инициативалар агентлыгы» генераль директоры.

Быел төбәк инвестиция стандартын Херсон, Запорожье өлкәләре, Донецк һәм Луганск халык республикалары кертә. Барлык дүрт төбәктә дә стандарт элементларын кертү буенча юл карталары расланган. Бизнес мәсьәләләрен судка кадәр хәл итү өчен инвестицияләр җәлеп итү агентлыклары һәм инвестиция комитетлары булдырылган инде. ДНР, ЛНР, Херсон һәм Запорожье өлкәләре предприятиеләрен ачу өчен мөмкин булган мәйданчыклар турында барлык мәгълүматны РФ инвестиция картасына кертәчәкләр. Хәзер бу 15 мең участоктан торган уникаль база – төзелеш өчен буш җирдән алып КУЭ өчен биналарга кадәр.