Татарстанда контроль органнарыннан профилактик визитлар саны ике тапкыр артты

2024 елның 16 мае, пәнҗешәмбе

2024 елда Татарстанда профилактик визитлар саны арта. 2024 ел башыннан контроль органнары 916 шундый чара үткәргән, бу узган елның шул ук чоры белән чагыштырганда 2 тапкыр күбрәк.

Профилактик визит контроль (күзәтчелек) эшчәнлек системасында зыян китерү (зыян салу) куркынычын киметүнең төп коралына әверелә. Чынлыкта, бу эшкуарның эшчәнлеген гамәлгә ашыру урыны буенча яки онлайн, видео-конференц-элемтә ярдәмендә профилактик әңгәмә. Бу алым эшкуарга аның эшчәнлегенә яки аңа караган контроль объектларына карата куелган мәҗбүри таләпләр турында хәбәр итәргә мөмкинлек бирә.

«Бизнес объектларында профилактик чаралар үткәрү хәзерге вакытта Татарстан Республикасында контрольлек (күзәтчелек) органнары эшенең өстенлекле юнәлешләренең берсе булып тора. Профилактика чараларын үткәрү форматы эшкуарлар белән диалог режимында артык административ басымсыз эшкуарларның үз мәнфәгатьләренә дә, аларның товарларын һәм хезмәтләрен кулланучыларның мәнфәгатьләренә дә җавап бирүче бизнесның куркынычсыз эшләвенә ирешергә мөмкинлек бирә», – ди икътисад министры урынбасары Гөлназ Исмәгыйлова.

Визитның максаты – эшкуар эшчәнлегенә куелган барлык таләпләрне һәм ихтимал хокук бозулар турында мәгълүматны җиткерү.

Профилактик визитлар үткәрүнең нәтиҗәлелеге бизнестан кире элемтә нәтиҗәләре белән раслана, аларны Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы гомумиләштерә.

РФ Дәүләт хезмәтләре порталында юридик затның шәхси кабинетында профилактика визиты нәтиҗәләре буенча үз фикереңне калдыру мөмкинлеге бар.  Профилактик визитларны бәяләү функционалы буенча инструкция белән әлеге сылтама буенча танышырга мөмкин.

Кире элемтә алу механизмы тикшерү үткәргәндә күзәтчелек органнары тарафыннан җибәрелгән ихтимал бозуларны ачыкларга һәм бизнесның визит сыйфатыннан канәгать калу-калмавын бәяләргә мөмкинлек бирәчәк.

Исегезгә төшерәбез, Татарстан Республикасы эшкуарлары контроль органнарының планлаштырылган, агымдагы тикшерүләре һәм профилактик чаралары турында белә ала, шулай ук РФ Дәүләт хезмәтләре порталының шәхси кабинетында профилактик визит һәм консультация үткәрү өчен «Контроль һәм күзәтчелек» махсус бүлегендә гариза бирә ала.

Тикшерүләр һәм профилактика чаралары белән «Сыналган бизнес» интернет-ресурсында да танышырга мөмкин, ул Татарстан Республикасы эшкуарлары өчен контроль (күзәтчелек) эшчәнлеге өлкәсендә файдалы белемнәр һәм сервисларның бушлай цифрлы платформасы булып тора: https://provbiz.ru.

Профилактик визит турында актуальләштерелгән белешмә Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы сайтында урнаштырылган: https://mert.tatarstan.ru/moratoriy-na-proverki-biznesa.htm. Листовка оешмаларга әлеге чараны үткәрүнең төп үзенчәлекләре һәм тикшерүдән аермалары турында мәгълүмат бирү коралы буларак кулланылырга мөмкин.