Россия венчур форумы күргәзмәсендә Татарстан «Студентлар стартабы» программасының 6 җиңүчесен тәкъдим итәчәк

2024 елның 24 апреле, чәршәмбе

ТР Икътисад министрлыгы һәм эшкуарлыкка ярдәм фонды ярдәме белән «Минем бизнес» үзәге Россия венчур форумы күргәзмәсендә «Студентлар стартабы» программасының 6 җиңүче проектларын күрсәтәчәк. Программада җиңүчеләргә проектларны гамәлгә ашыру дәвамында консультация һәм мәгълүмати ярдәм күрсәтелә.

Күргәзмәдә катнашучылар төзелеш, медицина һәм сәнәгать өлкәсендәге импорт алмаштыруга юнәлдерелгән проектларны тәкъдим итәчәкләр.

Проектлар арасында: сәнәгать предприятиеләрендә кулланыла торган җылылык изоляциясе технологияләрен эшләү, дарулар турында мәгълүматны анализларга мөмкинлек бирүче программа тәэминаты. Проектларның берсе спорт өчен акыллы стеллалар эшләүгә багышланган. Шулай ук күргәзмәдә полиметилсилоксанны күп функцияле туфрак сорбенты сыйфатында эшләү проекты тәкъдим ителәчәк.

Конкурс аша сайлап алу Инновацияләргә ярдәм фонды тарафыннан ел дәвамында этаплап үткәрелә. Ике ел эчендә Татарстаннан 442 проект җиңүче булды, алар финанс ярдәме алды.

«Университет технология эшкуарлыгын үстерү максатларында Татарстан Инновацияләргә ярдәм итү фонды программасына яңа стартапларны һәм яшьләрне җәлеп итү буенча даими эш алып бара. Эшләүчеләр стартапларга профессиональ бәя, тәкъдимнәр, студентлар проектларын алга таба үстерү өчен гамәли күнекмәләр һәм проектны гамәлгә ашыру өчен миллион сум акча алалар», – дип билгеләп үтте ТР икътисад министры урынбасары Динар Шакиров.

«Минем бизнес» үзәге студентларга сайлап алу этабына гаризаны вакытында һәм дөрес әзерләргә ярдәм итә. «Кече һәм урта эшкуарлык» илкүләм проекты кысаларында ТР Икътисад министрлыгы карамагындагы «Студентлар стартабы» программасы җиңүчеләренә Эшкуарлыкка ярдәм фонды түбәндәге хезмәтләрне күрсәтә:

•  консультацияләр (2023 елдан 900 дән артык консультацияләр бирелгән);
  • республика вузларында «Студентлар стартабы» программасына гаризалар бирү буенча уку (программаның 5 этабына гаризалар бирү кысаларында 2024 елда 1300дән артык студент укытылган);
  •  «Сколково» фондыннан «Инноватор навигаторы. Татарстан» преакселерация программасы (2023 елда 100 кеше укытылган, 2024 елда 2 укыту программасы планлаштырылган);
  • бизнес-планнар әзерләүне финанслау (2023 елдан хезмәтне «Студентлар стартабы» программасының 74 җиңүчесе алган);
  • күргәзмә-ярминкә чараларында катнашу.

Моннан тыш, «Студентлар стартабы» программасы җиңүчеләре Фонд күрсәткән барлык ярдәм чараларыннан файдалана ала. Консультацияне «Минем бизнес» үзәгендә алырга мөмкин: 8-843-222-90-60