Татарстанда кече һәм урта бизнес өчен ташламалы микрозаймнар бирүнең өч тапкыр артуы билгеләнде

2024 елның 19 апреле, җомга

2024 елның беренче кварталында ТР Икътисад министрлыгы карамагындагы Эшкуарлыкка ярдәм фондының «Минем бизнес» үзәге кече һәм урта бизнес субъектларына 657 млн.сумлык 259 микрозайм биргән, бу узган елның шул ук чорына караганда өч тапкыр күбрәк.

Ташламалы процент ставкалары буенча финанс ярдәме бизнес һәм үзмәшгуль гражданнар өчен «Кече һәм урта эшкуарлык» илкүләм проектын гамәлгә ашыру кысаларында гамәлгә ашырыла. 2024 елның беренче айларында эшкуарлар һәм үзмәшгульләр арасында эшкуарлыкка ярдәм фонды хезмәтләренә ихтыяҗ шактый артты. Мәсәлән, 2024 елның I кварталында эшкуарларга 657 млн.сумлык 259 микрозайм бирелгән, бу узган елның шул ук чорыннан 137% һәм бирелгән ярдәм суммасы буенча 304% югарырак.

Ярдәм лидерлары арасында җитештерү өлкәсе предприятиеләре, транспорт оешмалары, күмәртә һәм ваклап сату һ.б. бар.

Дәүләт ярдәме ярдәмендә эшкуарлар файдалы шартларда микрозаймнар ала ала –  процент ставкасы 0,1 проценттан Россия Банкының төп ставкасына кадәр, теләсә нинди эшкуарлык максатларына 5 млн.сумга кадәр. Хәзерге вакытта республика эшкуарлары өчен бизнесның төрле категорияләренә һәм җитлегү дәрәҗәсенә исәпләнгән 8 ташламалы микрофинанс продукты гамәлдә.

«Илкүләм проект кысаларында гамәлгә ашырыла торган финанс ярдәме чаралары кече һәм урта бизнесның җитештерүен киңәйтүгә инвестицияләр кертүне тәэмин итте», - дип билгеләп үтте Татарстан Республикасы икътисад министрының беренче урынбасары – Эшкуарлыкны үстерү департаменты директоры Наталья Кондратова.

Микрозаймга гаризаны онлайн рәвештә МСП.РФ цифрлы платформасында яки «Минем субсидияләр» төбәк порталында бирергә мөмкин.

Татарстан Республикасы территориясендә бизнеска дәүләт ярдәме программасы турында кайнар линия номеры буенча тулырак белергә мөмкин: 8 (843)524-90-90 һәм сайтта: fpprt.ru

Республикада эшкуарларга ярдәм итү «Кече һәм урта эшкуарлык һәм шәхси эшкуарлык инициативасына ярдәм итү» илкүләм проекты кысаларында Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы ярдәме белән «Минем бизнес» үзәге тарафыннан гамәлгә ашырыла.