Икътисад министрлыгында Кама агломерациясенең социаль-икътисадый һәм киңлек үсеше мастер-планын эшләү кысаларында киңәшмә узды

2024 елның 18 апреле, пәнҗешәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгында Кама агломерациясенең социаль-икътисадый һәм киңлек үсеше мастер-планын эшләү кысаларында Кама агломерациясенә кергән муниципалитетлар вәкилләре, федераль һәм республика дәүләт хакимияте органнары вәкилләре, шулай ук Кама агломерациясендә Татарстан Республикасы Фәннәр академиясе катнашында «Татарстан Республикасы пространстволы планлаштыру институты» ДБУның инвестицион һәм транспорт чакыруларын тормышка ашыруга комачаулаучы экологик һәм транспорт чакырулары турындагы докладын тикшерү буенча киңәшмә узды.

Киңәшмәне икътисад министрының беренче урынбасары О.В.Пелевин үткәрде.

Түбән Кама сәнәгать үзәген үстергәндә экологик куркынычсызлык проблемасына аерым игътибар бирелде.

ТР экология һәм табигать ресурслар министры урынбасары О.В.Манидичева «Кама агломерациясе үсешендә экологик куркынычлар» дигән доклад белән чыгыш ясады, ул Кама агломерациясенең экологик проблемаларына килешенгән проект чишелешләрен тәкъдим итү кирәклегенә басым ясады.

ТР Транспорт һәм юл хуҗалыгы министрлыгының автомобиль юллары идарәсе башлыгы О.А.Казеннов катнашында атмосфера һавасына йөкләнешне киметү һәм Түбән Кама предприятиеләрен тотрыклы үстерү максатларында Түбән Кама сәнәгать узелы территориясеннән Түбән Кама һәм Чаллы шәһәрләрен урап узу участогында М-7 «Идел» федераль трассасына чыгуны тәэмин итүче урау юл төзү проекты тикшерелде.

Фикер алышуда ТР Фәннәр академиясе вәкилләре, ТР Фәннәр академиясе президенты урынбасары Р.И.Камалов һәм экология һәм Җир асты байлыкларыннан файдалану проблемалары институты директоры Р.Р.Шаһидуллин, шулай ук муниципалитетлар (Чаллы шәһәре, Түбән Кама, Менделеевск һәм Тукай муниципаль районнары) вәкилләре актив катнашты.