Илкүләм проект буенча Татарстан инноваторлары үз проектларын тормышка ашыру өчен 8 миллионга кадәр грантлар ала ала

2024 елның 3 апреле, чәршәмбе

Инновацияләргә ярдәм итү фондыннан «Старт» программасы конкурсларына гаризалар кабул ителә башлады. Программа «Цифрлы икътисад» илкүләм проектының «Ясалма интеллект» федераль проекты нәтиҗәсен үтәү максатыннан гамәлгә ашырыла. Татарстанлылар үзләренең инновацион эшләнмәләрен гамәлгә ашыру өчен грантлар ала ала.

«Старт-ИИ» программасы буенча конкурслар кысаларында проект Россия Федерациясе Икътисадый үсеш министрлыгы тарафыннан билгеләнгән ясалма интеллект өлкәсендәге проектларга караганлыкны билгеләү критерийларына туры килергә тиеш. Проектлар түбәндәге юнәлешләр буенча кабул ителә: компьютер күреме, табигый телне эшкәртү, сөйләмне тану һәм синтезлау, карар кабул итүгә ярдәм итүнең интеллектуаль системалары, ясалма интеллектның перспективалы ысуллары.

«Старт-ИИ-1» программасында катнашу өчен физик затлар, микро һәм кече предприятиеләр заявка бирә ала, шул ук вакытта грант күләме 4 млн сумга кадәр тәшкил итәчәк.

«Старт-ИИ-2» конкурсына шулай ук КУЭ субъектларының бердәм реестрында микро яки кече предприятие статусына ия булган предприятиеләр («Старт-1», «Старт-ИИ-1», «Старт-ЦТ», «Старт-ЦП» конкурсларын тәмамлаган, шулай ук үсеш институтлары, ясалма интеллект өлкәсендә проект һәм (яки) ясалма интеллект технологияләрен кулланып, уртак конкурслар) заявка бирергә мөмкин. Программада җиңүче компанияләр 8 млн сумга кадәр грант алачак, эш вакыты 12/18 ай тәшкил итәчәк.

Гаризаларны 2024 елның 13 маена кадәр бирергә мөмкин.

Моннан тыш, «Старт-Взлёт» конкурсына гаризалар кабул итү дәвам итә, ул стартапны үз инновацион эшләнмәләре базасында башларга әзер булганнарга ярдәм итүгә юнәлдерелгән. Җиңүче 30 көн эчендә юридик затны теркәргә һәм аның җитәкчесе булырга тиеш. Яңа компания грант кысаларында төзелгән интеллектуаль милеккә ия булачак. Алга таба мондый компания «кече технология компаниясе» статусын һәм өстенлекле дәүләт ярдәме чараларыннан файдалана алу мөмкинлеген ала алачак. Физик затлар гына катнаша ала, грант күләме – 3 млн сум, финанслау таләп ителми, эш вакыты 8/12 ай, гаризаларны 20 майга кадәр бирергә мөмкин.

Инновацияләргә ярдәм фондының агымдагы конкурс сайлап алулары турында мәгълүматны рәсми сайтта түбәндәге адрес буенча белергә мөмкин: https://fasie.ru/.

Конкурслар турында тулырак мәгълүматны, шулай ук конкурс сайлап алуына гариза рәсмиләштерүдә Татарстан Республикасы Эшкуарлыкка ярдәм фонды хезмәткәрләреннән – Инновацияләргә ярдәм фондының төбәк вәкиленнән консультация ярдәмен алырга мөмкин, тел.: 8 (843) 222-90-60 (өстәмә 129).