Татарстаннан 300дән артык укучы бизнес-кейслар чемпионатында катнашты

2024 елның 25 марты, дүшәмбе

Чемпионатның беренче этабы онлайн форматта узды.

22 мартта «Мәктәп бизнес-старты» республика масштаблы проектының чираттагы этабы узды, ул Татарстан территориясендә үз эшен дәвам итә. Чарада республиканың төрле шәһәрләреннән һәм авылларыннан 300дән артык урта мәктәп яшендәге бала катнашты.

Аны уздыру вакытында Татарстан укучылары гамәлдәге эшкуарлардан гамәли биремнәр алдылар: балалар бизнес алып барганда килеп чыга торган проблемалы хәлләрдән чыгу буенча үз вариантларын тәкъдим итәргә тиеш иде. Мәсәлән, булачак эшкуарларга бәйрәм һәм ял көннәрендә генә түгел, ә эш көннәрендә дә күңел ачу үзәгенә клиентларны ничек җәлеп итәргә; балаларны йога секциясенә ничек җәлеп итәргә; хезмәткәрләрне компаниядә үсәргә ничек мотивацияләргә һ.б. турында уйларга туры килде. Булачак эшкуарларга барлыгы биш бизнес-кейс тәкъдим ителде. 10 көннән соң һәр команда теге яки бу мәсьәләне хәл итү буенча үз тәкъдимнәрен тәкъдим итәргә тиеш булачак.

Бу эшне уңышлы башкарган 30 мәктәп командасыннан 12се сайлап алыначак. Нәкъ менә алар 18 апрельдә Казанда узачак бизнес-кейслар чемпионатының чираттагы этабына күчәчәк. Соңыннан, барлык 12 команда да финал слетында катнашачак, анда алар үз бизнес-проектларының финанс нәтиҗәләрен тәкъдим итәчәк. Нәтиҗәдә, җиңүчеләрнең өч командасы билгеләнәчәк. Алар Мәскәүгә китәчәк.

Ярдәм программалары һәм түләүсез белем бирү чаралары Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы ярдәме белән «Минем бизнес» үзәге базасында, РФ Президенты Владимир Путин инициативасы белән башланган һәм РФ беренче вице-премьеры  Андрей Белоусов алып бара торган «Кече һәм урта эшкуарлык» илкүләм проекты кысаларында гамәлгә ашырыла.