Татарстан предприятиеләре импортны алмаштыру өчен 250 млн.сумга кадәр грантлар ала ала

2024 елның 6 марты, чәршәмбе

«Инжиниринг һәм инновацияләргә ярдәм итү үзәге» коммерцияле булмаган автоном оешмасының «үстерү» программасы буенча 300 млн.сумнан артык керемле технология компанияләренә Россиянең эре корпорацияләре өчен компонентлар һәм комплектлау материаллары чыгару буенча проектларны гамәлгә ашыру өчен, шул исәптән импортны алмаштыру максатларында да, 250 млн.сумга кадәр грантлар бар. Ярдәм алган компанияләр җитештерү күләмен арттырырга һәм эре предприятиегә тәэмин итүче булырга мөмкин.

27 февральдә узган Грант комитеты нәтиҗәләре буенча Татарстан Республикасының тагын өч технология компаниясе «Инжиниринг һәм инновацияләргә ярдәм итү үзәге» коммерцияле булмаган автоном оешмасыннан грант алачак.

Конкурс сайлап алуында түбәндәге проектлар җиңүче дип танылган, аларның гомуми суммасы 250 млн.сумнан артык:

- «КАМАЗ» ГАҖ ихтыяҗлары өчен импортны алмаштыру программасы кысаларында автоҗыю предприятиеләре өчен автокомпонентлар җитештерү проекты»;

- «РОССЕТИ» ГАҖ өчен КПД арттырылган оператив даими ток системалары өчен заряд-төзәтү җайланмалары җитештерү» проекты;

- «ТАТЭНЕРГО» АҖ өчен 110 кв кабель линияләре өчен штекер тибындагы югары вольтлы кабель арматурасы» проекты.

Бүгенге көндә грант программасы кысаларында республика компанияләренең инновацион проектларына 1 млрд.сумнан артык акча җәлеп ителгән, бу Россия Федерациясе буенча Мәскәүдән соң икенче урында тора.

Исегезгә төшерәбез, 2024 елның 16 февралендә Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгының киң вәкиллекле утырышы кысаларында Татарстан Республикасы Хөкүмәте һәм хуҗалык эшчәнлегенә дәүләт һәм хосусый Россия корпорацияләрен кертү максатыннан технологик продуктлар әзерләү (эшләп бетерү, адаптацияләү) буенча гамәлгә ашырыла торган проектларны гамәлгә ашыручы «Инжиниринг һәм инновацияләргә ярдәм итү үзәге» коммерцияле булмаган автоном оешмасы арасында хезмәттәшлек турында килешү имзаланды. Татарстан Республикасында әлеге килешүнең кураторы – министрның беренче урынбасары – Эшкуарлыкны үстерү департаменты директоры Наталья Кондратова, ә Үзәк белән хезмәттәшлек өчен җаваплы оешма – «Татарстан Республикасының кластер үсеше һәм проект идарәсе үзәге» АКО.

Грант программасында катнашу өчен гаризалар кабул итү 2024 елның 1 августына кадәр дәвам итәчәк. Тулырак шартларны Үзәк сайтында карарга мөмкин https://inno-sc.ru/grants/

Ярдәм чарасын гамәлгә ашыру Россия Президенты Владимир Путин инициативасы белән оештырылган «Кече һәм урта эшкуарлык» илкүләм проекты максатларына туры килә.