ТР икътисад министры урынбасары Түбән Кама районында гражданнар җыенында катнашты

2024 елның 1 феврале, пәнҗешәмбе

Бүген Татарстан Республикасы икътисад министры урынбасары Роман Әмирханов Түбән Кама муниципаль районының Олы Афанас авылында гражданнар җыенында катнашты. Әлеге чарада авыл җирлеге хезмәт коллективлары хезмәткәрләре катнашты.

2023 елда башкарылган эшләр һәм 2024 елга планнар турында хисап белән Афанас авыл җирлеге башлыгы Дмитрий Филиппов чыгыш ясады.

Аннары икътисад министры урынбасары Роман Әмирханов районның икътисадый үсешенең төп юнәлешләре, шулай ук Татарстан Республикасында 5 ел эчендә илкүләм проектларны гамәлгә ашыру нәтиҗәләре турында сөйләде.

Әңгәмә барышында ул илкүләм проектлар ярдәмендә Татарстанда социаль әһәмиятле объектларны төзү, реконструкцияләү һәм ремонтлау эшләренең алып барылуы турында искәртте. Республикада 255 сәламәтлек саклау объекты төзелгән һәм реконструкцияләнгән, шул исәптән ФАПлар, поликлиникалар, хастаханәләр һәм амбулатор учреждениеләр булдырылган.

Татарстанда 80 гомуми белем бирү учреждениесе, шул исәптән мәктәпләр, балалар бакчалары төзелеп, капиталь ремонтланган.

Гомуми белем бирү учреждениеләрен заманча цифрлы җиһазлар белән җиһазландыру эше алып барыла, бу уку процессын кызыклы гына түгел, ә иҗади да итә.

«Үсеш ноктасы» үзәкләрен ачу нәтиҗәсендә авылларда һәм кече шәһәрләрдә балалар төрле фәнни юнәлешләрдә үз көчләрен сынап карарга мөмкинлек ала. Соңгы биш елда 60 мәдәният объекты төзелгән һәм реконструкцияләнгән, шул исәптән балалар иҗат мәктәпләре, авыл мәдәният йортлары, театрлар, китапханәләр һәм музейлар торгызылган. Шул исәптән Түбән Кама муниципаль районында: Яшь тамашачы театры реконструкцияләнгән; Түбән Кама шәһәрендә балалар музыка мәктәбе капиталь ремонтланган; Түбән Кама шәһәренең Үзәк китапханәсе базасында виртуаль концерт залы; модельле муниципаль китапханә булдырылган.

Гамәлгә ашырыла торган чаралар ярдәмендә Татарстан халкы мәдәни тормышка җәлеп ителгән, ә үсеп килүче буын һәм яшьләр ял итүне оештыру ярдәмендә иҗади үсеш мөмкинлеге алган.

Биш ел эчендә шәһәр мохитенең уңайлылыгын арттыру өлкәсендә зур үзгәрешләр булган, экологик хәлне яхшырту буенча чаралар үткәрелгән, Түбән Кама муниципаль районында Прости авылында рөхсәтсез чүплек рекультивацияләнгән; Түбән Кама сусаклагычы акваториясендә Озерное ятмасының эшләми торган торба үткәргечләре демонтаж ителгән.

293дән артык җәмәгать киңлекләрен, паркларны һәм скверларны төзекләндерү буенча зур эш башкарылган, шуның ярдәмендә республика шәһәрләренең йөзе үзгәргән. 2023 елда төзекләндерү өчен сайланган объектлар өчен республиканың 363 мең кешесе тавыш биргән.

Шул исәптән Түбән Кама муниципаль районында Химиклар проспекты, «Гаилә» паркы, Җиңү монументы, Кама Аланы экопаркы, Сухарево авылында үзәк сквер, Красный Ключ поселогындагы экопарк, Мәктәп бульвары, Түбән Кама шәһәрендәге экстрим-парк, Изге кизләү паркы төзекләндерелгән.

Илкүләм проектларны гамәлгә ашыру елларында 650 автомобиль юлы һәм квартал эчендәге юллар төзелгән һәм ремонтланган.

Болар барысы да төбәкләр арасындагы элемтәне ныгытырга, транспорт белән тәэмин итүне арттырырга һәм туристлык мөмкинлекләрен нәтиҗәлерәк кулланырга мөмкинлек бирә.

Илебез җитәкчелеге инициативасы белән «Кече һәм урта эшкуарлык» илкүләм проекты кысаларында гамәлгә ашырыла торган финанс һәм финанс булмаган ярдәм чаралары ярдәмендә республикада кече һәм урта эшкуарлыкны үстерүгә аерым игътибар бирелә.

Соңгы елларда тулаем илдә дә, республикабызда да, һәр шәһәрдә һәм районда илкүләм үсеш максатларына ирешү юлында конкрет нәтиҗәләргә ирешелгән. Гражданнарның тормыш сыйфатын яхшыртуга юнәлдерелгән зур эш башкарылган.