Татарстан МИЗ – махсус икътисадый зоналары рейтингында лидер

2023 елның 19 декабре, сишәмбе

Татарстанның махсус икътисадый зоналары, илнең махсус икътисадый зоналарының инвестицион җәлеп итүчәнлеге рейтингында лидерлык позицияләрен саклап, үзләренең нәтиҗәлелеген кабат расладылар.

Бүген Россия Икътисадый үсеш министрлыгының Төбәк үсеше департаменты директоры Виталий Алтабаев Россиянең махсус икътисадый зоналары эшчәнлеге нәтиҗәләре һәм Россия кластерлары, технопарклары һәм МИЗ ассоциациясе (АКИТ РФ) белән берлектә махсус икътисадый зоналарның VII Илкүләм рейтингы презентациясе кысаларында аларның нәтиҗәлелеген бәяләү турында сөйләде. Сәнәгать-җитештерү тибындагы МИЗ арасында «Алабуга» МИЗ ил буенча беренче урынны алган. «Иннополис» МИЗ техник-гамәлгә кертү тибындагы махсус икътисадый зоналары арасында лидерлар өчлегенә кергән.

«МИЗ механизмына барлык дәүләт ярдәме чараларын да җәелдерәбез. Махсус икътисадый зонада туристлык кластерларын формалаштыру инициативаларына аерым ярдәм күрсәтәбез, туризм буенча илкүләм проект линиясе буенча ярдәм итәбез. Инфраструктураны үстерү өчен барлык мөмкинлекләр дә кулланылсын өчен, төбәкләр белән актив эшлибез, шул исәптән бюджет кредитларын, инфраструктура өчен бюджет кредитларын һәм махсус казна кредитларын реструктурлаштыру да керә. Күптән түгел салым мониторингына гадиләштерелгән күчү кертелде, ул бухгалтерлыкны цифрлаштыруны, онлайн режимда салым хезмәте белән тәэмин итүне һәм НДСны ике тапкыр тизләтелгән компенсацияләүне тәэмин итәргә мөмкинлек бирә», – дип билгеләп үтте Виталий Алтабаев.

Аның сүзләренчә, МИЗ тотрыклы уңай динамика күрсәтүен дәвам итә. Быел МИЗ механизмына 18 ел тулган. 2023 елда гына да МИЗга 177 яңа резидент килгән, барлык еллардагы абсолют рекорд – бу 2022 елга караганда 36га күбрәк һәм 2021 елга караганда 20гә күбрәк. Быел шәхси инвестицияләрнең еллык күрсәткечләре 3 кварталда 339 млрд сумга арткан, ул вакытта узган ел – 197 млрд сум, ә 2021 елда 150 млрд сум булган. Хәзерге вакытта 1 трлн сумнан артык шәхси инвестицияләр гамәлгә ашырылган, тагын 5 трлн сумнан ким булмас дип планлаштырыла. МИЗда 66 меңнән артык эш урыны булдырылган. МИЗның эчке тулай продуктка керткән мультипликатив өлеше узган елда 888 млрд сумга бәяләнә. 2022 ел нәтиҗәләре буенча дәүләт МИЗ өчен тотылган барлык чыгымнарны каплаган һәм бүген бюджет өчен тупланган уңай эффект 55 млрд.сумнан артык дип бәяләнә.

Республикада гамәлгә кертелгән Региональ инвестиция стандарты махсус икътисадый зоналарның яңа резидентларын җәлеп итәргә һәм аларның нәтиҗәле эшчәнлеге өчен шартлар тудырырга ярдәм итә. Регинвестстандартның барлык биш элементы да инвестиция проектларына ярдәм итүгә  юнәлдерелгән.