Икътисад министрлыгы һәм ведомство карамагындагы оешмалар делегациясе Әгерҗе районы эшкуарлары белән очрашты

2023 елның 4 апреле, сишәмбе

Республиканың Ә,герҗе районы предприятиесендә Татарстан икътисад министрының беренче урынбасары Айрат Шәмсиев җитәкчелегендәге Икътисад министрлыгы һәм ведомство карамагындагы оешмалар делегациясе булды. Эшлекле сәфәр кысаларында Икътисад министрлыгы вәкилләре районның эшкуарлык активы белән очраштылар, ярдәм чаралары һәм бизнесны үстерүнең башка көнүзәк мәсьәләләре турында фикер алыштылар.

Икътисад министрлыгы делегациясенең беренче тукталышы районның бюджетны формалаштыручы предприятиесе – Әгерҗе ит комбинаты базасында төзелгән «Әгерҗе-Үсеш» сәнәгать паркы булды. Комбинат ит продукциясен эшкәртү өлкәсендә 2011 елдан бирле эшчәнлек алып бара. Бүгенгә хезмәткәрләрнең исемлектәге уртача саны 200 кешедән артып китә. Комбинат вәкилләре оешманы үстерү буенча алга таба планнары белән уртаклаштылар.

Шулай ук ведомство вәкилләре булачак «Әгерҗе» логистика паркы төзелеше участогында булдылар. Киләчәктә транспорт-логистика сәнәгать паркы тизләтелгән йөк ташу инфраструктурасының мөһим өлеше булачак. Парк базасында интермодаль ташуларны үстерү, контейнер терминалын, шулай ук логистика паркын тәэмин итүче башка предприятиеләрне булдыру планлаштырыла, бу аеруча яңа логистик юллар оештыру сәбәпле актуаль.

Сәфәрдә тагын бер тукталу ноктасы Әгерҗе-Көньяк сервис локомотив депосы булды. Транспорт төене Горький тимер юлы полигонында көндәшлеккә сәләтле транспорт бизнесын нәтиҗәле үстерүне тәэмин итә, аның үзәге булып йөкләр һәм пассажирлар ташу буенча бурычларны куркынычсыз һәм нәтиҗәле үтәү, шулай ук санкцияләр шартларында яңа логистик чылбырлар оештыру тора.

Шулай ук Икътисад министрлыгы һәм ведомство карамагындагы структуралар вәкилләре район эшкуарлары белән түгәрәк өстәл үткәрделәр. Түгәрәк өстәлнең темасы булып, федераль һәм региональ ярдәм чаралары һәм Республика бизнесының гамәлдәге үсеш программаларында катнашуы тора. Ярдәм институтлары вәкилләре Татарстанда бизнесның аның барлыкка килүенең барлык этапларында төрле өлкәләрен һәм юнәлешләрен үстерү өчен, шул исәптән «Кече һәм урта эшкуарлык» илкүләм проекты кысаларында тормышка ашырыла торган мөмкинлекләр турында сөйләделәр.

Республика маркетинг үзәге ресурсларында эшләү чараның тагын бер мәсьәләсе булды.

Түгәрәк өстәлдә билгеләп үтелгәнчә, Республика маркетинг үзәгенең импортны алмаштыру сервисы эшен нәтиҗәле оештыру өчен, район предприятиеләренә булдырылган ресурс мөмкинлекләре, укыту семинарлары уздыру, шулай ук элек сатып алынган чит ил продукциясе һәм аны алмаштыру турында мәгълүмат ресурсын мөмкин кадәр тулыландыру зарурлыгы турында хәбәр итәргә кирәк.

Очрашуда шулай ук санкция басымы шартларында барлыкка килә торган проблемалы мәсьәләләр, аларны хәл итү инструментлары һәм гамәлдәге ярдәм программаларын камилләштерүгә юнәлдерелгән тәкъдимнәр турында фикер алыштылар.