ТР Дәүләт заказы агентлыгы Генераль директоры Казан энергоуниверситетының укытучылар составы һәм студентлары белән берничә очрашу үткәрде

2023 елның 27 марты, дүшәмбе

ТР Дәүләт заказы агентлыгы генераль директоры Яков Вениаминович Геллерның Казан дәүләт энергетика университетының укытучылар составы һәм студентлары белән берничә очрашуы узды.

Очрашуны оештыручы – ТР Икътисад министрлыгы.

– Кече һәм урта эшкуарлыкны үстерү һәм аңа ярдәм итү темасы, хәзерге вакытта санкцияләр чикләүләрен исәпкә алсак, аеруча мөһим, һәм киләчәктә без эшкуарларыбыз продукциясен өзлексез сату инструментларын нәтиҗәле куллану мәсьәләләре буенча белем бирү өлкәсендә үзара хезмәттәшлекне дәвам итәргә планлаштырабыз, – дип билгеләп үтте Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгының көндәшлекне үстерү бүлеге башлыгы Ильяс Галимов.

– Яков Вениаминович Икътисад министрлыгының лекцияләр үткәрү һәм республика маркетинг үзәге эше турында сөйләү тәкъдимен кабул итте. Казан студентларына бу тематика кызыклы булыр дип ышанам.

Чыгышлар кече һәм урта эшкуарлык субъектларының Республика маркетинг үзәге ресурслары ярдәмендә сатып алуларга керү мөмкинлегенә багышланган иде. Яков Вениаминович җыелганнарга бер ел элек РМҮ базасында төзелгән «Импортны алмаштыру үзәге» турында сөйләде, әлеге ресурсның республика эчендә дә, аннан читтә дә кирәклеген билгеләп үтте, аның эшенең төп юнәлешләрен һәм төп бурычларын яктыртты.

Әйтик, «Импортны алмаштыру үзәге» механизмы илдә җитештерелә торган импортны алмаштыра торган продукция турында мәгълүмат җыюны гамәлгә ашырырга, эшчәнлеге чит ил комплектлау әйберләре, товарлар, чимал һәм җиһазлар кертүгә бәйле булган заказчыларга алмаш продукция эзләүдә ярдәм күрсәтергә мөмкинлек бирә.

Моннан тыш, бу ресурста кече һәм урта бизнес өчен кирәкле продукция җитештерүне үзләштерергә мөмкинлек бирә торган тәкъдимнәр бар.

Ресурс ике бүлектән тора.

Беренчесе – «Элек сатып алына торган продукция реестры» – җитештерүчеләргә һәм сатучыларга шундый ук импортны алыштыручы продукция җитештерү турында мәгълүматны анализларга мөмкинлек бирә. Бүген реестрда 153,8 мең номенклатур позиция бар.

Икенчесе – «Алмаштыру буенча тәкъдимнәр». Бүлек чит ил товарларын һәм Россия җитештергән комплектлаучы товарларны алыштыру буенча җитештерүчеләрнең һәм сатучыларның тәкъдимнәрен берләштерә. Ул 163,6 мең позицияне үз эченә ала.

«Импортны алмаштыру үзәге» ресурсы Республика маркетинг үзәге сайтында ирекле файдалануда: http://rmcrt.ru/index.html

ТР Дәүләт заказы агентлыгы тарафыннан ТР Икътисад министрлыгы белән берлектә заказчылар һәм тәэмин итүчеләр өчен атнага 2 тапкыр бушлай укыту семинарлары үткәрү режимы кертелде. Укыту өчен сылтамалар http://rmcrt.ru/сайтында «Вебинарлар» бүлегендә урнаштырылган.

Үз чыгышларында Яков Вениаминович анда катнашучыларга РМҮ электрон сәүдә мәйданчыклары эше турында җентекләп сөйләде. Ул аларның эшләү үзенчәлекләрен билгеләп үтте, шулай ук РМҮнең эшкуарларны мәгълүматлаштыру һәм укыту кебек компонентларының мөһимлеген ассызыклады. Мәсәлән, РМҮдә онлайн-университет урнаштырылган, анда иң яхшы белгечләрнең лекцияләре куелган, «Шәхси укыту» бүлеге эшли.

Очрашулар ахырында ТР Дәүләт заказы агентлыгы генераль директоры Я.В. Геллер РМҮ порталының эш статистикасын игълан итте: 2022 ел йомгаклары буенча 4,4 мең Республика тәэминатчылары – КУЭ субъектлары РМҮ ресурслары ярдәмендә 193 млрд сумнан артык керем алган, агымдагы елда тәэминатчыларның кереме 27 млрд сумнан артык тәшкил итә