Икътисад министрлыгы сәнәгать парклары резидентларына җитештерүне киңәйтергә ярдәм итә

2022 елның 14 июле, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы сәнәгать парклары резидентлары өчен дәүләт ярдәме чараларын гамәлгә ашыра, шуларның иң танылганы – «Төзелеш» займы. Бу хакта бүген журналистларга «Теләче» сәнәгать паркына матбугат-туры вакытында сөйләделәр. ММЧ вәкилләре резидент компанияләр эше белән таныштылар. Предприятиеләр, икътисади вәзгыятькә һәм санкция басымына карамастан, җитештерүне киңәйтә.

Металл ишекләр җитештерүче «Авангард-строй» ҖЧҖнең «Теләче» сәнәгать паркы резиденты җитештерүне киңәйтүгә 22 млн сум юнәлдерергә карар кылды. ТР Икътисад министрлыгы ярдәме белән фирма әлеге суммага «Төзелеш» займы алды, бу 1,2 мең кв.метр мәйданлы яңа цех төзергә мөмкинлек бирде.

Төп төзелеш-монтаж эшләре тәмамланган, хәзерге вакытта бизәү эшләре бара. Бинаны 2022 елның дүртенче кварталында файдалануга тапшырырга планлаштыралар. Фирма «Теләче» сәнәгать паркында урнашкан, бу аңа сәнәгать парклары резидентлары өчен республика чараларыннан файдалану хокукы бирә.

Инфраструктура объектларын төзүгә ярдәм итү программасын эшләтеп җибәргәннән соң, 17 предприятие займ алган. 12 объект төзелгән, шуларның 4 есе файдалануга тапшырылган, тагын 8 объектта бизәү эшләре бара. 4 объектта төзелеш эшләре бара. Финанслауның гомуми күләме 364 млн сум тәшкил итә.

«Татарстанда сәнәгать парклары республиканың һәр районында диярлек бар. Хәзерге вакытта 100 гә якын инфраструктура объекты исәпләнә. Ел башыннан алып резидентлар саны артты. Республиканың барлык сәнәгать паркларында 1,5 меңгә якын резидент эшли, алар тарафыннан 52 меңнән артык эш урыны булдырылган. Ел башыннан алып, хезмәткәрләр саны республиканың сәнәгать паркларын үстерү концепциясенә туры килә торган сәнәгать паркларында 4000 кешегә артты», – дип сөйләде Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгының Эшкуарлыкны һәм көндәшлекне үстерү департаменты җитәкчесе урынбасары Эмиль Хисмәтов.

Исегезгә төшерәбез, муниципаль районнар территориясендә сәнәгать паркларын үстерү һәм авыл җирендә эш урыннары булдыру максатларында ТР Икътисад министрлыгы тарафыннан сәнәгать паркларын үстерү концепциясе эшләнгән һәм ТР Президенты Р.Н. МИңнеханов тарафыннан расланган иде. Аның кысаларында эшкуарларга дәүләт ярдәме чаралары салым ташламалары, электр энергиясе чыгымнарын субсидияләргә һәм түбән процент белән  заем акчалары җәлеп итәргә мөмкинлек бирә торган программалар, кредитлар буенча гарантия поручительлеге кабул ителде. Моннан тыш, Концепция кысаларында «Төзелеш» займы да бар, аның буенча инфраструктура объектларын төзү өчен еллык 5 % белән 5 елга кадәр 30 млн сумга кадәр алырга мөмкин.

Шулай ук пресс-тур барышында «Кряж+», «Богородские розы» һәм «ЛМР Пласт» предприятиеләрендә булдылар.

2021 елда сәнәгать паркында полиэтиленнан икенчел калдыкларны эшкәртү буенча «ЛМР Пласт» заводы ачылды. Эшкәртелгән материалдан яңа эшләнмәләр ясала – пластмасса контейнерлар, урындыклар, савыт-саба.

Җитештерүне шулай ук тузган автомобиль шиннарын сәнәгый эшкәртү белән шөгыльләнүче «Кряж+» фирмасы да киңәйтергә планлаштыра. Эшкәртелгән калдыклардан яңа эшләнмә – ачык спорт һәм балалар мәйданчыклары өчен йомшак резин капламнар ясала.

Фирмалар директорлары сүзләренә караганда, республика ярдәме инструменты буларак, сәнәгать паркы бизнес алып баруны шактый җиңеләйтте. Предприятиеләр, икътисади санкцияләргә карамастан, җитештерүне киңәйтә.