Казанда 2020 елда илкүләм проектларны гамәлгә ашыруга йомгак ясадылар

2021 елның 26 гыйнвары, сишәмбе

Казанда «Бердәм Россия» Бөтенроссия сәяси партиясенең Татарстан төбәк бүлеге Төбәк сәяси советы президиумы һәм Татарстан Республикасы муниципаль берәмлекләрендә илкүләм  проектларны гамәлгә ашыруда ярдәм итү мәсьәләләре буенча комиссиянең уртак утырышы узды, чара барышында 2020 елда илкүләм проектларны гамәлгә ашыру нәтиҗәләре һәм максатчан күрсәткечләре һәм 2021 елга бурычлар турында фикер алыштылар. Чарада Татарстан Республикасы икътисад министры урынбасары Айрат Шәмсиев катнашты.

Доклад барышында билгеләп үтелгәнчә, 2020 елда республика 11 илкүләм проект кысаларында 50 федераль (төбәк) проектны гамәлгә ашыруда катнашкан. 2020 елдан республикада «Уникаль су объектларын саклау» һәм «Чиста ил» дигән ике яңа проект гамәлгә ашырылды. Ел нәтиҗәләре буенча, илкүләм проектларны гамәлгә ашыруга 30,7 млрд. сум юнәлдерелгән.

Безнең республика территориясендә илкүләм проектларны гамәлгә ашыру нәтиҗәсендә:

-  97 урынлы психоневрология интернатының (Арча муниципаль районы, Яңа Чүриле авылы) торак корпусы файдалануга тапшырылган;

- республика муниципаль районнарында ГТО нормативларын тапшыру өчен 9 мәйданчык махсус җиһазлар белән җиһазландырылган һәм республиканың муниципаль районнарының гомуми белем бирү мәктәпләрендә физик культура һәм спорт белән шөгыльләнү өчен 6 спорт залы ремонтланган;

-  9 спорт объекты төзелгән (Яр Чаллы шәһәрендә боз сарае һәм ябык йөзү бассейны, 5 футбол кыры, Васильво шәһәр тибындагы бистәсендә универсаль спорт залы һәм Казан шәһәренең «Тасма» стадионында җиңел атлетика буенча йөгерү юллары);

- 5 гомуми белем бирү мәктәбе һәм 12 мәктәпкәчә белем бирү оешмасы төзелгән;

- 7 ФАП төзелгән, Казан шәһәрендә Балалар онкологиясе, гематология һәм хирургия үзәге төзелде, 31 балалар поликлиникасында балаларның уңайлы булуын тәэмин итә торган эчке киңлекләрнең оештыру-планлаштыру чишелешләре булдырылган;

-  шәһәр мохитенең 51 объекты төзекләндерелгән;

- 268,4 км юл норматив хәлгә китерелгән;

- 12 чистарту корылмасы һәм яңгыр сулары канализацияләре төзелгән һәм реконструкцияләнгән, нефть белән пычранган җирләр рекультивацияләнгән (Шәмәрдән авылы) һәм санкцияләнмәгән 2 чүплек бетерелә (Прости авылында һәм Минзәлә шәһәрендә);

- Яр Чаллы шәһәрендә 8 авыл мәдәният йорты төзелгән һәм курчак театрына капиталь ремонт ясалган;

- гражданнарны авария хәлендәге торак фондыннан күчерү өчен 94 фатир сатып алынган;

- «Казан талантлар ачык университеты 2.0» АКО базасында Сәләтле балаларны ачыклау һәм аларга ярдәм итү үзәге һәм «Дуслык» ООК «Республика олимпиада үзәге» ДАҺБУ (Казан шәһәре) һәм 2 Педагогик хезмәткәрләрнең һөнәри осталыгын өзлексез күтәрү үзәге (Казан шәһәре) капиталь ремонтланган.

Шулай ук 2020 елда җиһазлар сатып алынган һәм республика учреждениеләре һәм оешмаларының матди-техник базасы яхшыртылган, социаль түләүләр һәм ярдәм күрсәтү, гражданнарны укыту буенча чаралар гамәлгә ашырылган.

Айрат Шәмсиев ассызыклаганча, агымдагы елда Татарстан 44 төбәк проектын гамәлгә ашыруда катнаша. Өстәмә рәвештә 2021 елда яңа 2 төбәк проекты гамәлгә ашырылачак:
 «Мәгариф»  илкүләм проекты кысаларында «Россия Федерациясе гражданнарына патриотик тәрбия бирү», «Кече һәм урта эшкуарлык һәм шәхси эшкуарлык инициативасына ярдәм» илкүләм проекты кысаларында «Үзмәшгуль гражданнарга эшчәнлек башкару өчен уңай шартлар тудыру». Шулай ук ел дәвамында «Туризм һәм кунакчыллык индустриясе» һәм «Эчке су транспорты» дигән ике яңа проектны эшләтеп җибәрү мөмкинлеге карала.

2021 елда илкүләм проектларны гамәлгә ашыруга 22,9 млрд. сум юнәлдерү планлаштырыла. Шуларның 17,4 млрд. сумы – финанс килешүләре кысаларында, федераль бюджеттан – 14,9 млрд.сум, Татарстан Республикасы бюджетыннан – 8 млрд. сум.

Акча түбәндәге оешмаларга юнәлдереләчәк:

- 16 мәктәпкәчә белем бирү оешмасы төзелешенә;

- 1 гомуми белем бирү мәктәбе (Казан шәһәренең «Салават Күпере» торак комплексы, 2021-2022 еллар объекты) төзелеше, 1 гомуми белем бирү мәктәбен файдалануга тапшыру (Казан шәһәренең «Арт Сити» торак комплексы, 2020-2021 еллар объекты);

- 54 парк һәм скверны төзекләндерү;

- 2 су белән тәэмин итү челтәре, 1 биологик чистарту корылмасы һәм 1 су әзерләү станциясе төзелеше һәм реконструкциясе;

- Кукмара шәһәрендә спорт залы төзү, авыл җирлегендә урнашкан 2 спорт залын капиталь ремонтлау;

- 3 су объектын чистарту (Лаеш муниципаль районының Державино авылындагы буа һәм Никольское авылында Мишә елгасы кушылдыклары һәм Мамадыш шәһәренең Нократ елгасы);

- законсыз 2 чүплек урынын рекультивацияләүне тәмамлау (Мамадыш шәһәрендә һәм Түбән Кама муниципаль районы Прости авылында, 2020-2021 еллар объектлары);

- 3 мәдәният йорты һәм 2 Мәдәни үсеш үзәге төзелеше (Алабуга һәм Зеленодольск шәһәрләре, 2021-2022 еллар объектлары), 2 музыка балалар мәктәбенә капиталь ремонт;

- авария хәлендәге торак фондыннан күчерү өчен 100 фатир сатып алу;

- 170 километрга якын юл челтәрен ремонтлау һәм төзү.

- сәламәтлек саклау, мәгариф, мәдәният һәм спорт учреждениеләре өчен җиһазлар сатып алу

- цифрлаштыру буенча чаралар үткәрү

- гражданнарга максатчан социаль түләүләр, грантлар һәм субсидияләр бирү дәвам итәчәк.