Татарстанда яңа сәнәгать мәйданчыклары аккредитацияләнде

2019 елның 26 августы, дүшәмбе

Саба районында һәм Яр Чаллыда яңа сәнәгать мәйданчыклары барлыкка килде. Алар ярдәмендә территорияләрдә өстәмә 160 эш урыны булдырылган.

Татарстан кече һәм урта эшмәкәрлеккә мөлкәти ярдәм инфраструктурасы субъектларын аккредитацияләү комиссиясенең соңгы утырышы нәтиҗәләре буенча 6 сәнәгать мәйданчыгы аккредитацияләнде. Аларның икесенә әлеге статус беренче тапкыр бирелде.

Икътисад министры Фәрит Габделганиев билгеләп үткәнчә, бүген Татарстан Республикасында 90 инфраструктура объекты – 74 сәнәгать мәйданчыгы һәм 16 индустриаль парк эшли. Сәнәгать паркларын һәм мәйданчыкларын үстерү нәтиҗәсендә Татарстанда 26 меңнән артык эш урыны булдырылган.

Яңа сәнәгать мәйданчыклары Саба районында – «Проминвестехнохолдинг» һәм Яр Чаллы шәһәрендә – «Промвест» барлыкка килде.

«Проминвестехнохолдинг» мәйданчыгында 4 резидент урнашкан, алар төзелеш, бетон һәм бетон эшләнмәләр җитештерү, нефть чыгару тармагы калдыкларын эшкәртү һәм утильләштерү өчен стабильләштерә торган өстәмәләр һәм коры катнашмалар җитештерү белән шөгыльләнә. Алар - «Инвестехнохолдингстрой», «Инновацион логистик технологияләр», «НПП Прогресс» һәм «ПТК СтройАльянс» компанияләре.

«Промвест» сәнәгать мәйданчыгы резидентлары «Промвест», «Технокомплект», «НЧ-Проф», «Лого-Автоматика» компанияләре булды. Әлеге компанияләрнең эшчәнлеге кара металл калдыкларын һәм калдыкларын әзерләүгә, эшкәртүгә, саклауга һәм реализацияләүгә, төзелеш металл конструкцияләрен җитештерүгә, компьютер программасы белән тәэмин ителешне эшләүгә юнәлдерелгән.

Аккредитацияләнгән сәнәгать мәйданчыклары резидентлары Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгына ярдәм итү программаларыннан файдалану мөмкинлеген ала. Аерым алганда, инженерлык инфраструктурасы, җитештерү биналары, төзелмәләр, корылмалар төзүгә (реконструкцияләүгә), шулай ук яңа җиһазлар сатып алуга җәлеп ителгән кредитлар буенча процентларны түләүгә бәйле чыгымнарны каплауга процент ставкасын субсидияләргә.

Шулай ук кайбер районнарда резидентлар өчен башкарма комитетлар карары буенча җир салымы киметелергә яки бетерелергә мөмкин. Сәнәгать паркы яки мәйданчыгы булган җир муниципаль милектә булса, Башкарма комитет карары буенча аренда түләве киметелергә яки юкка чыгарылырга мөмкин.

Исегезгә төшерәбез, сәнәгать паркларын һәм мәйданчыкларын аккредитацияләүгә гаризалар кабул итү 2019 елның 30 ноябренә кадәр дәвам итә.