Җирле җитештерүчеләргә ярдәм итү системасын эре заказчылар белән тулыландырдылар

2019 елның 22 июле, дүшәмбе

Ике атна эчендә Татарстан җитештерүчеләре продукциясен яклау системасында сатып алу процедураларының саны 24 тән 428 гә кадәр арткан.

Татарстан җитештерүчеләре продукциясенә ярдәм итү системасы потенциалын үстерүне дәвам итә. Бүген кече һәм урта эшмәкәрлек сегментында сәнәгать җитештерүен стимуллаштыру өчен булдырылган яңа инструмент аша 114 оешма теркәлгән. Җитештерелә торган Продукция каталогы 728 позициягә кадәр арткан. Җитештерелгән сатып алу процедураларының саны 428гә кадәр арткан, ә оешмалары системага кергән районнар саны 29га кадәр арткан.

Шул ук вакытта продукциянең иң зур каталогы Алабуга районында оештырылган. Биредә эшмәкәрләр 119 төр продукция сатып алырга тәкъдим итәләр. Алабуга районыннан соң Казан шәһәре һәм Минзәлә районы бара.

«Бәхетле-1», «АК БАРС Девелопмент», «Казан АРЕНА» һәм «Татспиртпром» кебек эре заказчыларның теркәлү һәм актив катнашуы системаны үстерүгә зур ярдәм күрсәтте.

Исегезгә төшерәбез, узган атнада җирле продукцияне алга этәрү буенча Татарстан тәҗрибәсенең Идел буе федераль округында да таралачагы билгеле булды.

Татарстан Республикасы икътисад министры Фәрит Габделганиев Идел буе федераль округының Төбәкара Маркетинг үзәген булдыру буенча ведомствоара эшче төркемнең беренче утырышы йомгаклары буенча билгеләп үткәнчә, җирле сәнәгать җитештерүе үсешен стимуллаштыру һәм кече вә урта эшкуарлыкка ярдәм итү – Татарстан һәм Идел буе федераль округы икътисадын үстерүдә генә түгел, ә тулаем Россия икътисадын үстерүдә төп бурычларның берсе. Кооперациядә эшләп һәм уңышлы практикалар белән алмашып, нәтиҗәләрне сизелерлек яхшыртырга һәм куелган максатларга ирешү вакытын тизләтергә мөмкин.

Белешмә өчен:

Татарстанда җитештерелгән продукцияне алга этәрү системасы 2019 елның 7 маенда эшли башлады. Яңа корал Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгында эшләнгән һәм zakazrf.ru федераль электрон сәүдә мәйданчыгы ресурслары нигезендә булдырылган.

Татарстанда җитештерелгән продукцияне алга этәрү системасының кыйммәте шунда ки, ул кече һәм урта эшкуарлыкка республика эчендә теге яки бу товарга булган ихтыяҗ турында, сатып алуның барлык характеристикалары һәм кирәкле күләме тасвирлап, мәгълүмат бирә. Әлеге мәгълүматка ия булган җирле җитештерүче, булдырылган система аша, заказ бирүченең барлык шартларына җавап бирә торган ил аналогына кирәкле продукцияне алыштыру буенча үз шартларын тәкъдим итә алачак.