Татарстанда инженерлык челтәрләренә технологик тоташтыру срокларын кыскарту өчен махсус система эшләнгән

2024 елның 16 феврале, җомга

Бу хакта Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгының киң вәкиллекле йомгаклау утырышында ведомство башлыгы Мидхәт Шаһиәхмәтов хәбәр итте.

«Ресурслар белән тәэмин итүче һәм челтәр оешмалары өчен срокларны кыскарту өчен инженерлык инфраструктурасы челтәрләренә технологик тоташтыру буенча хезмәтләр күрсәтүнең әзерлек этабында да, челтәрләрне проектлау һәм төзү вакытында да» Бердәм килештерүләр кабинеты» кертелә, – дип хәбәр итте икътисад министры.

Вице-премьер системада эш регламентының тәртибе эшләнгәнен, хәзер системаның сынап карау стадиясендә булуы турында сөйләде.

«Бердәм килештерүләр кабинеты»н кертү процедураларны алга таба оптимальләштерүне һәм челтәрләргә тоташтыру вакытын кыскартуны тәэмин итәргә мөмкинлек бирәчәк.

Шулай ук инвестпроектларны эшләтеп җибәрү срокларын кыскарту өчен региональ башкарма хакимият органнары, ведомстволар һәм ресурслар белән тәэмин итүче оешмалар белән берлектә сакчыл җитештерү принципларын кертү хисабына инвестор өчен төп хезмәтләр үтү вакыты буенча резервларны ачыклау да мөмкин булган. Чараларның тиешле планнары расланган. Мидхәт Шаһиәхмәтов җаваплы структураларга аларны гамәлгә ашыруны тәэмин итәргә кушты.

Процедураларның срокларын оптимальләштерү төбәк инвестиция стандартын үстерү буенча эшнең өстенлекле юнәлешләренең берсе булып тора.

«Татарстан Республикасында региональ һәм муниципаль инвестицион стандартларның 5 элементы буенча нәтиҗәлелекне арттыру эше дәвам итә. Россия Икътисадый үсеш министрлыгы каршындагы Федераль эксперт төркеме тарафыннан аның барлык элементларын кертү 2023 елда да расланды», – дип сөйләде Премьер-министр урынбасары.

Стандарт элементларын алга таба камилләштерү кысаларында Татарстанда яңартылган инвестицион картаны тулысынча эшләтеп җибәрергә һәм картаны җаваплы мәгълүмат хуҗалары белән тутыру регламентын кабул итүне тәэмин итәргә, шулай ук региональ инвестицион стандарт элементларының берсе булган регионның инвестиция картасы мәгълүматларын даими актуальләштерүне тәэмин итәргә кирәк.