Татарстанда 5 ел эчендә илкүләм проектларны гамәлгә ашыру нәтиҗәләре

2024 елның 16 гыйнвары, сишәмбе

2018 елда ил Президенты В.В.Путин тарафыннан Россия Федерациясе үсешенең илкүләм максатларына ирешү буенча нәтиҗәле корал (халыкны саклау, кешеләрнең сәламәтлеге һәм иминлеге; үз-үзеңне тормышка ашыру һәм талантларны үстерү өчен мөмкинлекләр; яшәү өчен уңайлы һәм куркынычсыз мохит; лаеклы, нәтиҗәле хезмәт һәм уңышлы эшкуарлык; цифрлы трансформация) булып, беренче чиратта, тормыш дәрәҗәсен күтәрүгә һәм халык һәм тулаем ил өчен уңайлы шартлар тудыруга юнәлдерелгән илкүләми проектлар булырга тиеш дигән карар кабул ителде.

Татарстан Республикасы 2019 елдан бирле өстенлекле юнәлешләр буенча ориентланган барлык илкүләм проектларны гамәлгә ашыруда катнаша:

- «Кеше капиталы» («Сәламәтлек саклау», «Мәгариф», «Демография», «Мәдәният», «Фән һәм университетлар» ИП);

- «Тормыш өчен уңайлы тирәлек» («Торак һәм шәһәр мохите», «Экология», «Имин сыйфатлы юллар», «Туристлык һәм кунакчыллык индустриясе» ИП);

- «Икътисадый үсеш» («КУЭ һәм шәхси эшкуарлыкка ярдәм», «Цифрлы икътисад», «Хезмәт җитештерүчәнлеге», «Халыкара кооперация һәм экспорт» ИП).

5 ел дәвамында илкүләм проектлар ярдәмендә Татарстанның барлык районнарында 1480 социаль әһәмиятле объектны төзү, реконструкцияләү һәм ремонтлау эше актив алып барыла. Шулай ук төбәкләрдәге проектлар буенча максатчан күрсәткечләргә һәм нәтиҗәләргә ирешүгә ярдәм итүче берничә чара үткәрелгән.

Мәсәлән, 255 сәламәтлек саклау объекты, шул исәптән ФАПлар, поликлиникалар, хастаханәләр һәм амбулатор учреждениеләр модернизацияләнгән һәм төзелгән.

80 гомуми белем бирү учреждениесе, шул исәптән мәктәпләр, балалар бакчалары төзелгән, алар заманча цифрлы җиһазлар белән җиһазландырылган, уку процессын кызыклы гына түгел, ә иҗадый да итәләр. Төбәктә мәктәпкәчә белем алу мөмкинлеге 100% җиткән, ә 5 яшьтән 18 яшькә кадәрге балаларның 80% тан артыгы өстәмә белем алу мөмкинлегенә ия.

77 спорт объекты төзелгән һәм җиһазландырылган, шул исәптән яссы корылмалар, спорт сарайлары һәм ГТО мәйданчыклары булдырылган, бу халыкның сәламәт яшәү рәвешенә омтылышын тәэмин итәргә мөмкинлек бирә. Республика халкының 62% тан артыгы физик культура һәм спорт белән системалы рәвештә шөгыльләнергә мөмкин.

Үзгәрешләр мәдәният объектларына да кагыла. 60 мәдәният йорты ремонтланган һәм төзелгән, шул исәптән балалар иҗат мәктәпләре, авыл мәдәният йортлары, театрлар, китапханәләр һәм музейлар булдырылган.

260тан артык җәмәгать киңлеге, парклар һәм скверлар төзекләндерелгән, шуның ярдәмендә республика шәһәрләренең йөзе үзгәргән.

Юл инфраструктурасының сыйфаты яхшырып, 650 автомобиль юлы һәм квартал эчендәге юллар төзелеп ремонтланган.

Чүплекләрне һәм ләм кырларын бетерү, су объектларын чистарту, шулай ук эре биологик чистарту корылмалары төзү нәтиҗәсендә республикада экологик хәлне яхшырту буенча чаралар үткәрелде.

Илкүләм проектлар Россиядә Президент Владимир Путин Указы буенча гамәлгә ашырыла, 5 ел эчендә аларны гамәлгә ашыруга 180,9 млрд сум юнәлтелгән, шуларның 50,7 млрд сумы Татарстан Республикасы бюджетыннан юнәлтелгән.

ТР Икътисад министрлыгы матбугат хезмәте