РФ Президенты урта эшмәкәрлек субъектлары әйләнешен киңәйтте

2017 елның 28 июле, җомга

Президент Россия Федерацисясе Президенты  Владимир Путин Россия Икътисади үсеш министрлыгының промторг һәм ФНС белән әзерләгән «Россия Федерациясендә кече һәм урта эшмәкәрлек үсеше турында» Федераль законның 4нче һәм 41нче маддәләренә үзгәрешләр кертү турында» Федераль законга кул куйды.

Федераль закон хуҗалык җәмгыятьләрен, хуҗалык партнерлыкларын кече һәм урта эшмәкәрлек субъектларына кертү критерийларын ачыклауга юнәлтелгән. Аерым алганда, РФ Хөкүмәтенә җиңел сәнәгать өлкәсендә эшләүче хуҗалык җәмгыятьләре, халык партнерлыгы өчен  алдагы календарь ел өчен хезмәткәрләрнең уртача исемлек санының чикле мәгънәсен законда билгеләнгән мәгънәдән арттырырга хокук бирелә.

Болардан тыш, кече һәм урта эшмәкәрлек субъектларының бердәм реестрын төзү кагыйдәләре ачыклана.

Федераль закон Дәүләт Думасы тарафыннан 2017 елның 12 июлендә кабул ителде һәм Федерация Советы тарафыннан 2017 елның 19 июлендә рөхсәт ителде.

«Россия Федерациясендә кече һәм урта эшмәкәрлек үсеше турында» 209нчы ФЗ Федераль закон белән хуҗалык итүче субъектларны МСП субъектлары категориясенә кертү өчен кулланылган күрсәткечләрнең иң зур билгеләмәләре расланган. Алдагы календарь ел өчен эшмәкәрлек эшчәнлегеннән алынган табыш күләме буенча: 120 млн. сумга кадәр – микропредприятиеләр,  800 млн. сумга кадәр – кече предприятиеләр,  2 млрд. сумга кадәр  – урта предприятиеләр. Алдагы календарь ел өчен хемәткәрләрнең уртача исемлек саны күләме буенча: 15 кешегә кадәр – микропредприятиеләр,  100 кешегә кадәр – кече предприятиеләр, 250 кешегә кадәр – урта предприятиеләр.