Гайдаровский форумы кысасында Россиядә инновацияләр кластерлары белән иң яхшы идарә итү практикларын карау булды

2017 елның 12 гыйнвары, пәнҗешәмбе

Бүген Россия халык хуҗалыгы академиясендә һәм Россия Федерациясе Президенты каршындагы дәүләт хезмәтендә Россия инновация кластерларының иң яхшы  идарә практикларын карау буенча эксперт дискуссиясе булды.

Эксперт дискуссиясе эшендә Статс-секретарь – Россия Федерациясе икътисади үсеш министры урынбасары Олег Фомичев һәм  Россия Икътисади үсеш министрлыгының  «Инновацион кластерлар үсеше – дөнья дәрәҗәсендәге инвестицияләрне җәлеп итүче лидерлар» приоритет проекты катнашучысы булган һәм территорияләрендә  инновацион кластерлар уңышлы эшләгән 11 регионның башкарма власте органнары вәкилләре катнашты.

Кластер-җиңүчеләр глобаль фәнни-җитештерү чылбырындагы чит ил базарларына  юнәлтелгән инновацион бизнес модельләрен төзүдә югары уңышларга ирешкән  танылган инновацион үсеш нокталары базасында төзелгән. Шул ук вакытта идарәнең аеруча эффектив практикаларына яраклашкан лидерлар - чит ил кластерлары  һәм территорияләре коммуникацияләре белән бергә эзлекле үсеш алган. Уңышка ирешү тарихы барлыкка килгән – дөнья дәрәҗәсендәге инновацион инфраструктура объектлары төзү, югары конкурентлы чит ил базарларына чыгу һәм башкалар.

Нәтиҗәдә, икътисад торышы тотрыксыз булса да һәм санкцияләр кертелсә дә, кластер-лидерларга күп мөһим күрсәткечләр буенча Россиянең башка регионнары динамикасын узып китү мөмкин булды. Шулар белән бергә идарә структуралары һәм ысуллары күп яктан кластерлар үз алдына куйган  уртача ашыгыч  перспективасындагы  амбициоз максатларга һәм шулай ук ресурс чикләүләрен кертеп, үсеш таләпләренә   берничек тә җавап бирми.  Аерым алганда, соңгы елларда бюджет финанславына юнәлтелгән идарәнең базар булмаган модельләре урнаштырылды.  Идарә компанияләренең  халыкара дәрәҗәдә конкуренциягә  җитәрлек тәҗрибәсе һәм  квалификациясе юк. Регион бренды үсеше  кебек чит ил базарларын алга чыгару мөһим юнәлешкә традицион рәвештә тиешле игътибар бирелми. Шулай итеп, эксперт дискуссиясе кысасында кластерлар үсеше идарәсе сыйфатын арттыру, шул исәптән кластерара диалог базасында кайбер адымнар каралды.

«Коммерция булмаган  партнерлык «Кама инновацион территориаль-җитештерү кластеры» Ассоциациясе эшчәнлегенең уңай тәҗрибәсе һәм Татарстан Республикасы Кама кластерының алдагы үсеше перспективалары турында доклад белән  Татарстан Республикасы  икътисад министры Артем Здунов чыгыш ясады.