Мидхәт Шаһиәхмәтов партнерлык финанслары буенча эшчәнлекне гамәлгә ашыру өчен махсус җайга салуны билгеләү буенча РФ Хөкүмәте каршындагы Эксперт советының чираттагы утырышында катнашты

2024 елның 14 октябре, дүшәмбе

Бүген Г.В. Плеханов исемендәге Россия икътисад университетының А.С.Вишняков исемендәге цифрлы һәм мәгълүмат технологияләренең яңа корпусында Россия Федерациясе Хөкүмәте каршындагы Эксперт советының партнёр финанслары буенча эшчәнлек алып бару өчен кирәкле шартлар тудыру буенча эксперимент уздыру буенча чираттагы утырышы узды, анда Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары - Татарстан Республикасы икътисад министры Мидхәт Шаһиәхмәтов катнашты.

Утырышта Россия икътисадының инвестицион җәлеп итүчәнлеген һәм тотрыклылыгын арттыру максатларында партнерлык (ислам) финанслары принципларын Россиянең заманча финанс системасына интеграцияләү мәсьәләләре каралды.

Түбәндәге сораулар кузгатылды:

- Экспериментны гамәлгә ашыруның барышы һәм аны озайту мөмкинлекләре турында:

- Партнерлык финанслары кысаларында эшчәнлекне гамәлгә ашыру стандартларын эшләүгә якын килү юлларын эшләү;
- Эксперимент үткәрүнең нәтиҗәлелеген бәяләү критерийлары турында;
 - Партнерлык финанслары эшчәнлеген гамәлгә ашыру өчен кирәкле шартлар тудыру максатларында махсус җайга салуны билгеләү буенча эксперимент үткәрү кысаларында партнерлык финансларын үстерү буенча чаралар планы ("Юл картасы") турында;

- Россиядә партнерлык финанслары продуктлары линейкасын киңәйтү турында һ.б.