Татарстан Россия төбәкләре белән интеллектуаль милек өлкәсендәге тәҗрибәсе белән уртаклашты

2024 елның 21 мае, сишәмбе

Икътисад министрлыгы РФ субъектларының практик эшчәнлегенә РФ төбәкләрендә интеллектуаль эшчәнлек нәтиҗәләренә һәм индивидуализация чараларына хокукларны идарә итү буенча тәкъдимнәр кертү мәсьәләсе буенча селектор киңәшмәсендә катнашты. Киңәшмәдә Татарстан тәҗрибәсе турында доклад белән Фәнни-техник мәгълүмат үзәге директоры Арсен Савва чыгыш ясады.

Чыгыш кысаларында Арсен Савва Татарстан Республикасында интеллектуаль милек базарының ничек үсеш алуы, хәзерге вакытта республикада патент хәленең ничек булуы турында сөйләде, инфраструктураны тасвирлады.

Республикада интеллектуаль милек базарын үстерү һәм интеллектуаль милек белән идарә итү өлкәсендә дәүләт сәясәтен формалаштыру буенча системалы рәвештә эшләр алып барыла.

Татарстан Республикасы уйлап табуларга гаризалар саны буенча Россия Федерациясендә алдынгы позициядә тора: 2014 елдан – дүртенче урын. Татарстан, 2023 ел мәгълүматлары буенча, уйлап табуга гаризалар саны һәм уйлап табу активлыгы коэффициенты буенча төбәкләр рейтингында лидерларның берсе булып тора.

Моннан тыш, республикада Россия Федерациясендә технологияләргә һәм инновацияләргә ярдәм итү үзәкләренең (ЦПТИ) иң эре төбәк челтәре булдырылган, шуларның 20се эре сәнәгать предприятиеләре, фәнни оешмалар һәм югары уку йортлары базасында эшли.

Интеллектуаль милек белән идарә итү инфраструктурасы эшчәнлегенә булышлык күрсәтү һәм уйлап табучыларга һәм инноваторларга, шулай ук эре һәм кече бизнеска инновацион чишелешләр булдыруда һәм эшләтеп җибәрүдә ярдәм күрсәтү максатларында «Татарстан Республикасының интеллектуаль потенциалы» мәгълүматлар банкы» – «ТАТПАТЕНТ» АМАС автоматлаштырылган мәгълүмати-аналитик системасы гамәлгә кертелгән. 2023 елда бу ресурстан 15 000 кулланучы файдаланган.

Шулай ук, Арсен Савва билгеләп үткәнчә, интеллектуаль милек белән идарә итү системасының мөһим өлеше булып 2010 елда төзелгән Татарстан Республикасы фәнни-тикшеренү эшләре нәтиҗәләрен исәпкә алуның бердәм дәүләт системасы тора. Төбәк системасы бюджет акчаларын куллануның нәтиҗәлелеген арттырырга, фәнни-тикшеренү эшләрен финанслауны дубляжлау мөмкинлеген булдырмаска, интеллектуаль эшчәнлекнең саклауга сәләтле объектларын ачыкларга, ирешелгән нәтиҗәләрне, шул исәптән аларны кертү һәм куллану мәсьәләләрен билгеләргә мөмкинлек бирә.