Мидхәт Шаһиәхмәтов икътисадның тотрыклы үсешен тәэмин итү буенча эшче төркем утырышын уздырды

2024 елның 18 апреле, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы икътисад министры М.Р.Шаһиәхмәтов рәислегендә республика икътисадының тотрыклы үсешен тәэмин итү буенча эшче төркем утырышы узды.

Эш төркеме утырышында тармак министрлыклары, Хезмәт, халыкны эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министрлыгы, Мәгариф һәм фән министрлыгы, Татарстан Республикасы предприятиеләре һәм сәнәгатьчеләре берләшмәсе вәкилләре катнашты.

Утырыш кысаларында Татарстан Республикасы предприятиеләре һәм оешмаларының кадрлар мәсьәләләрен хәл итү мөмкинлекләрен карау дәвам итте.

Россия Федерациясе Президентының Федераль Җыенга Юлламасында икътисадый өлкәдә ирешергә кирәк булган төп максат формалаштырылган, 2030 елга Россия Федерациясе дөньяның иң эре дүрт икътисадый державасы арасына керергә тиеш.

Икътисадый үсешнең акрынаюына китерә алган куркынычларның берсе, Россия Федерациясе Президенты тарафыннан квалификацияле кадрлар җитмәве билгеләп үтелде.

Эшче төркем утырышы кысаларында түбәндәгеләр каралды:

- Татарстан Республикасы Хезмәт, халыкны эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министрлыгы тарафыннан Татарстан Республикасы предприятиеләре һәм оешмаларының кадрлар мәсьәләләрен хәл итү өлешендә 2024 елда Татарстан Республикасы икътисадының тотрыклы нәтиҗәле үсешен тәэмин итү буенча чаралар планын гамәлгә ашыру буенча алып барыла торган эш;

- шулай ук тармак министрлыклары, Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министрлыгы тарафыннан 29 мартта эшче төркем утырышы кысаларында куелган бурычларны үтәү буенча башкарылган эш, анда шулай ук республика предприятиеләре һәм оешмаларының кадрлар мәсьәләләрен хәл итү юллары турында фикер алыштылар.

Министр предприятиеләрнең кадрлар ихтыяҗын каплауга, хезмәт җитештерүчәнлеген арттыруга, шулай ук кирәк булганда предприятиеләр белән гамәлдәге ярдәм чараларына үзгәрешләр кертүгә юнәлдерелгән ярдәм чараларын һәм инструментларны нәтиҗәле куллану кирәклеген билгеләп үтте.