Татарстанда Кама агломерациясенең мастер-планын эшләү кысаларында халыктан тәкъдимнәр җыела башлады

2024 елның 1 апреле, дүшәмбе

1 апрельдән республика халкы транспорт инфраструктурасының һәм әйләнә-тирә мохитнең сыйфатын бәяли алачак, шулай ук  Кама агломерациясе территорияләренең* үсеше буенча үз теләкләрен һәм идеяләрен калдыра алачак. Алынган мәгълүмат «ТР пространстволы планлаштыру институты» ДБУ белгечләре тарафыннан анализланачак һәм мастер-планны эшләгәндә исәпкә алыначак. Халыктан тәкъдимнәр  «Кама 2050» краудсорсинг платформасында кабул ителә.

Моннан тыш,  «Кама 2050» платформасында агломерацияне үстерү буенча үз тәкъдимнәреңне калдырып кына калмыйча, башка кешеләрнең нәрсә тәкъдим итүләрен дә белергә мөмкин. Гадирәк ориентация өчен платформада түбәндәге җөмлә категорияләре буенча идеяләр рубрикасы күрсәтелгән:

- җитештерү һәм авыл хуҗалыгы;

- торак төзелеше;

- хезмәт күрсәтү һәм сәүдә объектлары;

- социаль инфраструктура;

- автомобиль юллары һәм урам-юл челтәре;

- җәмәгать транспорты;

- инженерлык инфраструктурасы;

- төзәтү/яшелләндерү/рекреация;

- экология;

- туризм;

- тарихи һәм мәдәни мирас;

Әгәр идея әлеге категорияләрнең берсенә дә туры килмәсә, аның турында «башка/бүтән» өстәлмәсендә язарга мөмкин булачак.

* Кама агломерациясенең карау территориясе түбәндәге муниципаль берәмлекләрне үз эченә ала: Чаллы шәһәр округы, шулай ук республиканың Тукай, Түбән Кама, Алабуга, Менделеевск, Минзәлә, Сарман, Зәй һәм өлешчә Мамадыш муниципаль районнары.