Татарстан бизнесы 2022 елда 6,4 млрд сумлык ярдәм алды

2023 елның 26 гыйнвары, пәнҗешәмбе

Бу хакта Татарстан Республикасы Икътисад министрының беренче урынбасары Айрат Шәмсиев узган елда «Кече һәм урта эшкуарлык һәм шәхси эшкуарлык инициативасына ярдәм» милли проектын гамәлгә ашыру йомгакларына багышланган матбугат конференциясендә хәбәр итте.

«Тулаем алганда, 2022 елда республика бюджетыннан эшкуарлык эшчәнлеге субъектларына дәүләт ярдәменә 1,2 млрд сум каралган иде, Министрлык карамагындагы оешмаларның капиталлаштыруын исәпкә алып, 2022 елда республика ярдәменең гомуми күләме 6,4 млрд сумнан артып китте», – дип билгеләп үтте спикер.

Республика ярдәме инде якынча 12,5 мең эшкуарлык эшчәнлеге субъектына бирелгән.

Шулай ук республикада эшкуарларны федераль ярдәм программаларына җәлеп итүгә аерым игътибар бирелә. Ел башыннан Татарстан бизнесына федераль чараларны гамәлгә ашыру кысаларында 80,8 млрд сумнан артык ярдәм күрсәтелде.

Бу чаралар кече һәм урта бизнес җитештерүен киңәйтүгә, яңа эш урыннарын саклауга һәм булдыруга инвестицияләр кертте.

Айрат Шәмсиев сүзләренчә, ярдәм чараларына җәлеп итү буенча эш муниципаль берәмлекләр катнашында Оператив штаб тарафыннан, кредит оешмалары, Сәүдә-сәнәгать палатасы, Россия  таянычы, Эшлекле Россия, Кече һәм урта бизнес ассоциациясе һәм башкалар кебек иҗтимагый бизнес-берләшмәләр белән хезмәттәшлек нәтиҗәсендә башкарылган.