ВЭБ.РФ Татарстан моношәһәрендә инфраструктураны финанслашуга беренче килешү төзеде

2022 елның 23 ноябре, чәршәмбе

Инфраструктураны финанслашуда катнашу турында беренче килешү ВЭБ.РФ һәм Татарстан Республикасы арасында Чаллыда суыткыч туңдыргыч җиһазлары һәм су җылыткычлары җитештерү заводларына инфраструктура объектлары төзелешенә 65,4 млн сумга төзелгән. ВЭБ.РФ ярдәме белән моношәһәрдә өстәмә 1000 нән артык яңа эш урыны барлыкка киләчәк, 9 млрд сумнан артык инвестицияләр җәлеп ителәчәк.

Тиешле килешүне Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов һәм РФ ВЭБ.РФның шәһәр үсеше буенча баш идарәче партнеры Ирина Макиева имзалады.

Предприятиеләргә Үсеш Корпорациясе акчалары хисабына мәйданнан тыш челтәрләр, аерым алганда, яңгыр суы канализациясе, су белән тәэмин итү һәм ташландык суларны агызу челтәрләре төзеләчәк. Әйтеп кителгән заводларның проектлары үсеше нәтиҗәсендә төбәктә көнкүреш техникасы җитештерү өчен компонентлы база җитештерүчеләренең тулы бер кластеры барлыкка киләчәк, шулай ук җитештерелә торган продукция ассортиментын һәм сату, шул исәптән экспортка чыгару географиясен дә киңәйтергә булачак.

«ВЭБ.РФ моношәһәрдәге инфраструктура проектына беренче акчаларны бирәчәк. Бүгенге көндә мондый территорияләр өчен теләсә нинди өстәмә акча да зур ярдәм. Моношәһәрләр актив рәвештә эшкә кушылды, гаризалар көн саен килә, чираттагы проектлар инде әзерләнеп бетә», – дип шәрехләде килешүгә имза салуны Ирина Макиева

Инфраструктура объектлары төзелешенең гомуми бәясе 160 млн сумнан артып китәчәк.

«Имзаланган килешү Татарстанда инвесторлар эше өчен кирәкле инфраструктура булдырырга мөмкинлек бирә. Безнең инициативаның ВЭБ ярдәме белән мәйданнан тыш челтәрләр төзеләчәк, ә бу үз чиратында яңа заводлар эшләтеп җибәрүне тизләтәчәк», – диде Рөстәм Миңнеханов.

Исегезгә төшерәбез: элегрәк моношәһәрләргә ярдәм итү белән профильле үсеш институты – «Моношәһәрләрне үстерү фонды» коммерцияле булмаган оешма шөгыльләнә иде. 2020 елда гамәлгә кертелгән үсеш институтлары реформасына бәйле рәвештә, Россия Федерациясе Хөкүмәте карары нигезендә, РФ.МОНОШӘҺӘРЛӘРНЕ юк итү тиеш. Фонд проектлары портфеле, шулай ук оешманың барлык функцияләре ВЭБ.РФ га күчте.