Министр урынбасары илкүләм проектларны мәгълүматлаштыру һәм гамәлгә ашыруда ярдәм итү мәсьәләләре комиссиясе утырышында катнашты

2021 елның 24 ноябре, чәршәмбе

Татарстан Республикасында илкүләм проектларны мәгълүматлаштыру һәм гамәлгә ашыруга ярдәм итү мәсьәләләре комиссиясе утырышы кысаларында Татарстан Республикасы икътисад министры урынбасары Айрат Шәмсиев Татарстан Республикасында 2021 елда илкүләм проектларны гамәлгә ашыруның якынча йомгаклары һәм 2022 елга төп максатлар һәм бурычлар турында сөйләде.

Утырыш республика министрлыклары һәм ведомстволары вәкилләре катнашында узды. Видеоконференция режимында очрашуга республика муниципалитетлары да кушылды. Очрашуның модераторы – Татарстаннан Дәүләт Думасы депутаты Татьяна Ларионова.

Айрат Шәмсиев үз докладында билгеләп үткәнчә, 2021 елда Татарстан Республикасы составына 46 региональ проект кертелгән 12 илкүләм проектны гамәлгә ашыруда катнаша. Төбәк проектларын финанслауны үзләштерү дәрәҗәсе 83% тамгасында тора, бу 28 млрд. сумнан артык (16.11.2021).

Айрат Шәмсиев сүзләренә караганда, Татарстанда гамәлгә ашырыла торган илкүләм проектлар кешеләр тормышының барлык өлкәләрен диярлек колачлый – балаларга алып була торган һәм сыйфатлы белем бирү һәм халыкка заманча квалификацияле медицина ярдәме күрсәтү, яңа инфраструктура төзү һәм модернизацияләнгән эш урыннары булдыру.

Илкүләм проектлар буенча планлаштырылган чараларны гамәлгә ашыру нәтиҗәсендә быел республикада 3100 урынга исәпләнгән яңа 16 балалар бакчасы төзелә, шулай ук 2 725 урынлык 2 гомуми белем бирү мәктәбе файдалануга тапшырылган, Татарстан Республикасы Сәламәтлек саклау министрлыгының Республика балалар клиник хастаханәсе базасында балалар онкологиясе, гематология һәм хирургия үзәге ачылды. Моннан тыш, халыкның яшәве өчен уңайлы экологик шартлар булдыруга зур игътибар бирелә:

- 7 экология объекты төзелә һәм реконструкцияләнә, шуларның 4се – биологик чистарту корылмасы.

Сүзен йомгаклап, Айрат Шәмсиев Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы ярдәмендә Татарстан Республикасы Эшкуарлыкны яклау фонды тарафыннан 2021 елның 15 ноябреннән игълан ителгән журналистларның еллык эшләренә багышланган конкурс турында сөйләде. Конкурс Татарстанда эшкуарлыкны үстерү һәм «Кече һәм урта эшкуарлык һәм шәхси эшкуарлыкка ярдәм» илкүләм проектын популярлаштыруга юнәлтелгән.