ТР Икътисад министрлыгында узган киңәшмәдә илкүләм проектларны гамәлгә ашыру барышы турында халыкка мәгълүмат бирү турында фикер алыштылар

2021 елның 7 июле, чәршәмбе

Татарстан Республикасы икътисадының тотрыклы үсешен тәэмин итү буенча эшче төркем утырышында ВКС форматында илкүләм проектларны гамәлгә ашыру барышы турында халыкка мәгълүмат җиткерү һәм башка мәсьәләләр турында фикер алыштылар.

Утырышта Федераль салым хезмәте алып бара торган ярдәм алучы затлар – Кече һәм урта эшкуарлык субъектларының бердәм реестрына КУЭ субъектларына күрсәтелгән ярдәм буенча мәгълүматларны оператив кертеп бару мәсьәләсе каралды.

Киңәшмә барышында билгеләп үтелгәнчә, «Россия Федерациясендә кече һәм урта эшкуарлыкны үстерү турында» 2007 елның 24 июлендәге 209-ФЗ номерлы Федераль законга үзгәрешләр кертелгән, хәзер эшкуарларга гына түгел, үзмәшгуль гражданнарга да дәүләт ярдәме, шул исәптән мөлкәти ярдәм чаралары күрсәтү күздә тотыла. Шуңа бәйле рәвештә муниципалитетларга үз норматив хокукый актларын туры китерергә кирәк.

Илкүләм проектларны гамәлгә ашыру барышы турында халыкка мәгълүмат җиткерү мәсьәләсе буенча Татарстан Республикасы икътисад министры урынбасары Айрат Шәмсиев чыгыш ясады. Ул Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 25.03.2020 ел, № ММ-П39-2750 йөкләмәсе нигезендә, 2020 елның 1 июненнән федераль дәрәҗәдә «Национальные приоритеты» коммерциясез автоном оешмасы тарафыннан эшләтеп җибәрелгән илкүләм проектлар буенча яңалыклар контентын туплау һәм таратуның мәгълүмат системасы турында сөйләде. Әлеге система илкүләм проектларны гамәлгә ашыру буенча актуаль яңалыкларны даими нигездә урнаштыру өчен билгеләнгән. Региональ һәм федераль массакүләм мәгълүмат чаралары системасына тоташу өчен республика министрлыклары, ведомстволары һәм муниципаль районнары тарафыннан оештырыла торган агрегацияләнгән белешмәләр банкыннан файдаланырга мөмкин.

Икътисад министры урынбасары муниципаль районнарны илкүләм проектларны гамәлгә ашыру барышы һәм федераль мәгълүмат системасында мәгълүмат сәбәпчеләрен урнаштыру эшен активлаштырырга чакырды.

Системада эшләү буенча методик киңәшмәләр белән Министрлыкның рәсми сайтында, «Илкүләм проектлар» бүлегендә әлеге сылтама буенча танышырга мөмкин:https://mert.tatarstan.ru/rus/file/pub/pub_2860393.pdf