Укыту һәм стипендия: Татарстанда үзмәшгуль булырга теләгән гражданнар өчен программа эшли башлады

2020 елның 12 ноябре, пәнҗешәмбе

Бүгенге көндә Татарстанда үзмәшгуль сыйфатында 94 меңнән артык гражданин теркәлгән. Мондый статусны алырга ниятләгән кешеләр өчен ТР Икътисад министрлыгы ярдәме белән «Үзмәшгульләр старты» дигән түләүсез белем бирү программасы эшли башлады. Файдалы белем һәм практик күнекмәләрдән тыш, программада катнашучылар үз эшләрен ачуга 50 мең сум күләмендә стипендия дә алачак.

2020 елның 27 октябреннән 30 ноябренә кадәр Татарстан Республикасында үзмәшгуль булырга ниятләүче 18 яшьтән алып 65 яшькә кадәрге, яисә бу статуста теркәлгән һәм үз эшчәнлеген 2020 елның августыннан да иртәрәк булмаган чорда алып бара башлаган республика халкы өчен «Үзмәшгульлек старты» түләүсез белем бирү программасы узачак.

Проект микробизнесны үстерү һәм Татарстанның әйдәп баручы эшкуарлары һәм экспертлары тарафыннан алга этәрү буенча 6 дәресне күздә тота. Программада катнашучылар үзмәшгульлек мәсьәләләре буенча хокукый консультацияләр, дәүләт ярдәме чаралары, аена 300 мең сумлык керем дәрәҗәсенә ирешкән үзмәшгуль остазлардан бизнес-кейслар алачак.

Укыту нәтиҗәләре буенча 5 иң яхшы чыгарылыш сыйныф укучысы эш башлау өчен финанс ярдәме сыйфатында 50 мең сум күләмендә стипендия алачак. Барлык катнашучыларга да программа узу турында исемле сертификат тапшырылачак.

Программа «Кече һәм урта эшкуарлык һәм шәхси эшкуарлык инициативасына ярдәм» илкүләм проекты һәм «Эшкуарлыкны популярлаштыру» төбәк проекты кысаларында Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы ярдәме белән Татарстан Республикасы Эшкуарлыкка ярдәм фонды тарафыннан гамәлгә ашырыла.

Барлык сораулар буенча: +7-962-575-86-98, Ирина Сергина.