Латвия делегациясе белән очрашуда МИЗ һәм инвестицияләр үсеше турында фикер алыштылар

2019 елның 12 сентябре, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгында Латвия Республикасының Россия Федерациясендәге Гадәттән тыш һәм Тулы вәкаләтле Илчесе Марис Риекстиньш җитәкчелегендәге Латвия Республикасы делегациясе белән очрашу узды.

Визит кысаларында тарафлар инвестицион үсеш, шулай ук махсус икътисадый зоналар эшчәнлеген оештыру һәм оештыру тәҗрибәсе белән уртаклаштылар. Бүген Латвиянең беренче МИЗына 20 елга якын булуына карамастан, делегация вәкилләре 2006 елда республика территориясендә төзелгән «Алабуга» МИЗының уңыш серләре белән уртаклашуын сорадылар.

ТР Икътисад министрлыгында инвесторларны җәлеп итү буенча эш даими анализ нигезендә алып барыла, дип сөйләделәр. Резидент булырга тәкъдимнәр, беренче чиратта, әлеге территориядә урнашулары отышлы булганнарга җиткерелә. МИЗның зур өстенлеге-сәнәгать, инженер, транспорт һәм таможня инфраструктурасы булу. Шулай ук резидентлар өчен салым һәм таможня ташламалары гамәлдә. Моннан тыш, «Алабуга» махсус икътисади зонасында ресурс үзәге эше оештырылган . Әлеге уникаль мәйданчык ярдәмендә кандидатның эшкә һәм резидентның кадрлар хезмәте белән нәтиҗәле хезмәттәшлеге гамәлгә ашырыла.

Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов, Күзәтчелек советы рәисе буларак, потенциаль һәм гамәлдәге инвесторлар белән шәхсән очрашулар уздыра.

Латвия делегациясе вәкилләре Татарстан Республикасының махсус икътисадый зоналары эшчәнлеге механизмнарын өйрәнүгә зур кызыксыну белдерделәр.