Татарстан республикасы һәм Wildberries хезмәттәшлек турында килештеләр

2019 елның 15 августы, пәнҗешәмбе

Документ Татарстан Республикасы белән илнең әйдәп баручы онлайн-ритейлер арасында күпкырлы партнерлыкны күздә тота, аның ярдәмендә төбәктә яңа эш урыннары барлыкка киләчәк, ә кече һәм урта бизнес үсеш алган интернет-сәүдә базарында үз сатуларын арттырачак. Килешүнең гамәлдә булу срогы 5 ел тәшкил итә, ул якларның карары буенча озайтылырга мөмкин. Документның инвестицион өлеше Яшел Үзәннең территориясендә 100 мең кв. м мәйданлы эре Wildberries бүлү үзәге төзүне күздә тота. Логистик комплексны файдалануга тапшыру 2020 елның икенче яртысында көтелә. Wildberries үзәк төзелешенә инвестицияләре якынча 5 млрд. сум тәшкил итәчәк.

«Бүген Татарстанда электрон коммерция базарын үстерү буенча системалы эш алып барыла. Зур роль уйный, бу үсештә мондый эре компанияләр е-сәүдә кебек Wildberries. Әлеге хезмәттәшлек нәтиҗәсендә без туры инвестицияләр җәлеп итеп кенә калмыйча, республиканың цифрлы икътисады үсешендә чираттагы адым ясыйбыз. Шул ук максат белән бүген Татарстанда Россия өчен уникаль булган җирле җитештерү продукциясен алга этәрү системасы үсеш ала, җирле базарга керүче һәм эшкуарлыкны үстерүнең яңа инструментларын кертүче инновацион компанияләр саны киңәя. Әлеге хезмәттәшлекнең уңай нәтиҗәсен бик тиздән бәяләргә мөмкин булыр дип ышанам – ул барлык дәрәҗәләрдә дә: аерым эшкуардан башлап, тулаем республика икътисадына кадәр сизелә», - дип билгеләп үтте Татарстан Республикасы икътисад министры Фәрит Габделганиев.

«Без кече һәм урта бизнес илнең икътисади үсешенең нигезе булып тора дип ышанабыз, шуңа күрә Россия җитештерүчеләре белән хезмәттәшлекне актив рәвештә киңәйтәбез. 14 мең Wildberries белән тәэмин итүченең 8 меңнән артыгы-шәхси эшмәкәрләр һәм КУЭ вәкилләре. Бүген безнең белән Татарстаннан 40 тәэмин итүче уңышлы эшли, ике ел эчендә аларның саны 4 тапкырга артты, ә 2019 елның беренче яртыеллыгында Wildberries әйләнеш 200% ка артты. Wildberriesта Татарстан партнерлары арасында төзелгән килешүләр нәтиҗәсендә алга таба да киңәячәкбез, дип ышанабыз: республикада үз бизнесларын күп кенә талантлы эшмәкәрләр үстерә, аларның продукциясе, һичшиксез, Wildberries булган барлык илләрдә үз сатып алучыларын табачак, Ә без үз ягыбыздан кирәкле консультация ярдәме күрсәтәчәкбез», - дип шәрехләде Wildberries генераль директоры Татьяна Бакальчук.

Компания планнары нигезендә Татарстанда B2B Wildberries электрон коммерция экспертизасы үзәге ачылачак, ул тәэмин итүчеләр өчен логистик һәм белем бирү функцияләрен үз эченә ала. Биредә компания хезмәткәрләре һәм ритейл һәм интернет-сәүдә өлкәсеннән экспертлар катнашында семинарлар узачак, шулай ук локаль партнерлардан 24/7 режимында товарлар кабул итү оештырылачак, бу аларның үз логистикаларына чыгымнарын сизелерлек киметергә мөмкинлек бирәчәк.

Моннан тыш, Wildberries республикада заказлар бирү пунктларының үз челтәрен үстерүне дәвам итәчәк.

Wildberries

Wildberries-Россиянең иң зур онлайн-ритейлеры, ул базарда 15 ел эшли. Компаниянең эшчәнлек географиясе биш илне үз эченә ала: Россия, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан һәм Әрмәнстан. Wildberries әйләнеше 2018 елда 72% ка артты һәм 118,7 млрд. сумга җитте, 2019 елның 1 яртыеллыгында-79% ка кадәр компаниядә 25 000 хезмәткәр эшли. Көн саен Wildberries якынча 500 мең заказ рәсмиләштерелә. Заказлар бирү пунктларының үз челтәре биш илдә 4,8 меңгә якын ноктаны тәшкил итә.

Wildberries ассортименты 21 000 Россия һәм чит ил брендларыннан 2,6 млн артык товар тәшкил итә: кием-салым һәм аяк киеме, Аксессуарлар, бьюти-товарлар, балалар товарлары, техника һәм электроника, йорт өчен товарлар, зәркән бизәнү әйберләре, азык-төлек продуктлары, китаплар һәм башкалар. Россиядә товарларның 40% ка якыны җитештерелгән.

Wildberries өченче ел рәттән Data Insight аналитик агентлыгы мәгълүматлары буенча онлайн-сату күләме буенча Россиянең иң эре интернет-кибетенә әверелә. Infoline тикшеренү компаниясе Wildberries «2018 ел нәтиҗәләре буенча Россиянең иң тиз үсүче ритейлеры»дип танылды. Компания Forbes рейтингында " Рунетның иң кыйммәтле 20 компаниясе ТОП-4 нче урында тора.