җомга

Россия уйлап табучысы һәм рационализаторы көне алдыннан Татарстан Республикасы икътисад министры урынбасары Динар Шакиров «Татар-информ»га биргән интервьюсында республикада Фәнни-технологик үсеш елы кысаларында нинди эш алып барылуы турында: Россиянең технологик суверенитетына ирешү өчен, инновацион технологик предприятиеләргә дәүләттән финанс ярдәме алу өчен Татарстан нәрсә эшли – шул хакта сөйләде.

Исегезгә төшерәбез, 30 июньдә экспорт эшчәнлегендә үзенчәлекле нәтиҗәләргә ирешкән оешмаларны һәм шәхси эшкуарларны бүләкләү өчен РФ Хөкүмәте гамәлгә куйган «Ел экспортеры» россиякүләм конкурсында катнашу өчен гаризалар кабул итү төгәлләнә.

пәнҗешәмбе

2024 елның 26 июнендә Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгында Татарстан Республикасында бизнеска административ йөкләнешне киметү, республика норматив хокукый актлары проектларының җайлау йогынтысын бәяләүне һәм республика норматив хокукый актларына экспертиза үткәргәндә бизнес-берләшмә белән хезмәттәшлекне камилләштерү буенча чараларны гамәлгә ашыру мәсьәләләре буенча киңәшмә уздырылды.

2024 елның 26 июнендә Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгында узган ведомствоара киңәшмә  2024 елның беренче яртыеллыгында республика норматив хокукый актлары проектларының җайга салу йогынтысын бәяләү процедурасын гамәлгә ашыруның беренчел нәтиҗәләренә һәм 2024 елның икенче яртыеллыгына бурычларга багышланды.

чәршәмбе

2025-2027 елларга Татарстан Республикасының социаль-икътисадый үсеше фаразын формалаштыру кысаларында Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы муниципаль берәмлекләр, республиканың алдынгы сәнәгать предприятиеләре, Татарстан Республикасы Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы, Татарстан Республикасы Финанс министрлыгы, Татарстанстат, Татарстан Республикасы буенча Федераль салым хезмәте идарәсе вәкилләре катнашында Ведомствоара эшче төркемнең күчмә утырышларын уздырды.

КУЭ цифрлы платформасында бизнес рейтингын исәпләү өчен сервис барлыкка килде (скоринг).

сишәмбе

Ярышлар май ахырыннан 20 июньгә кадәр Пермьдә узды. Татарстан командалары «Эшкуарлык» компетенциясендә алтын һәм көмеш, шулай ук «Банк эше»ндә көмеш медальләр алды. Җыелма командаларны әзерләү белән Татарстан Икътисад министрлыгы ярдәме белән республика бизнеска ярдәм итү институтлары базасында профильле белгечләр командасы шөгыльләнде.

Татарстан Республикасы Төбәк лизинг компаниясе яңа лизинг продуктын эшләтеп җибәрде, аның кысаларында Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы аккредитацияләгән сәнәгать парклары резидентлары һәм идарәче компанияләренең сәнәгать паркы территориясендә урнашкан җитештерү биналарын, шул исәптән ангар тибындагы каркассыз тиз төзелә торган биналарны сатып алу мөмкинлегенә ия. Әлеге лизинг продукты буенча финанслау суммасы 20 млн.сумга кадәр тәшкил итә, лизинг срогы – 5 елга кадәр.

дүшәмбе

Программа «Кече һәм урта эшкуарлык» илкүләм проекты ярдәмендә тормышка ашырыла һәм декрет ялында яки балигъ булмаган балалары булган һәм үз эшен оештырырга ниятләгән, инде бер елдан артык эшкуарлык эшчәнлеге алып бармаган хатын-кызларга юнәлдерелгән.

җомга

Ярминкәләрдә Татарстанның 230дан артык үзмәшгуль кешесе катнашкан. «Кече һәм урта эшкуарлык» илкүләм проекты буенча күрсәтелә торган ярдәм республика халкы һәм кунаклары күп йөри торган нокталарда бушлай оештырылган сәүдә урыннары бирүне үз эченә ала. Хәзер 23 июньдә «Гаиләнең зур ял көннәре» проекты кысаларында Лебяжье күле янында узачак ярминкәгә гаризалар кабул ителә.