Татарстан эшкуарлары оешкан аукционнарда катнаша ала

2024 елның 26 феврале, дүшәмбе

Үз товарларын бөтен Россия буенча компанияләргә сатарга яки продукцияне арадашчыларсыз сатып алырга теләгән Татарстан җитештерүчеләрен  товарлар һәм чимал белән оештырылган сатулар (аукционнар) үткәрү өчен платформага теркәлү өчен чакыралар.

Оештырылган сатулар – базар принципларында бәя формалаштыруның нәтиҗәле механизмы. Ул сату чылбырын булдырмау хисабына ахыргы кулланучылар һәм вак күмәртә сегменты өчен бәяләрне төшерүне тәэмин итәргә мөмкинлек бирә. Оештырылган сәүдәләрнең башка төр сәүдә процедураларыннан төп аермасы – сәүдә көне нәтиҗәләре буенча базар бәясен ачу.

Сатулар үткәрү өчен платформалар Россия Банкы тарафыннан көйләнә. Алар транспарентлык, сатуларның өзлексезлеген, катнашучыларның югары ышаныч дәрәҗәсен тәэмин итә. Бу верификацияләнгән һәм гадел бәяләр формалаштырырга мөмкинлек бирә.

Кайбер товарлар буенча оештырылган сатуларда сату бурычы билгеләнгән. Мәсәлән, 2022 елда Урман кодексына үзгәрешләр кертелде, алар нигезендә дәүләт (муниципаль) учреждениеләре әзерләгән агач, шулай ук эшкәртелмәгән һәм эшкәртелгән агач материаллары оештырылган сатуларда сатыла. Оештырылган сатуларда сату өчен төп товарлар исемлеген Россия Федерациясе Хөкүмәте карары белән ныгыту планлаштырыла. Бу исемлеккә металллар (шул исәптән кара, төсле һәм кыйммәтле), агач һәм агач материаллары, авыл хуҗалыгы продукциясе (шул исәптән бөртекле, шикәр), нефть һәм нефть продуктлары, химик продукция, ашламалар, пластмасса һәм башка берничә әйбер керә ала. Кайбер товарлар буенча шулай ук оештырылган сатуларда сату кирәклеге карала, мәсәлән, балык һәм башка продукция буенча су биологик ресурсларыннан Россия Федерациясе Президенты һәм Хөкүмәтенең тиешле йөкләмәләре бар.

Оештырылган сәүдәнең альтернатив сервисларын үстерү проекты товар базарының ачыклыгын тәэмин итү максатыннан Россия Федерациясе Хөкүмәте һәм Россия Банкы тарафыннан эшли башлады. Республика Рәисе Татарстанда сынау проектын гамәлгә ашыру тәкъдимен хуплады.